kırmızı toz biber hazırlığı

0
804
kirmizi-toz-biber-hazirligi

Ege bölgesinde yemeklere ayrı bir damak tadı ve renk verdiği için tercih edilen kırmızı toz biber hazırlıklarına başlandı. Aydın merkez ve köylerinde ev hanımları, pazardan aldıkları taze kırmızı biberleri, evlerin bahçelerinde bir araya gelerek doğruyor. Sezon sonuna kadar tonlarca kırmızı taze biber tek tek doğranarak, evlerin çatılarında, sergilerde kurutularak değirmenlerde öğütülüp toz haline getirilecek.

Zeytinyağlı yemeklerde yemekleri renklendirmek ve tadını güzelleştirmek için tercih edilen kırmızı toz biber, bölgenin damak tatları arasında yer alıyor. Değirmenlerde toz haline getirilen kırmızı biberler, doğal zeytinyağıyla karıştırılarak saklama kaplarında bozulmaması sağlanıyor.

Advertisement

Aydın merkez Kuyulu köyünde, ailesi ile birlikte kırmızı biber hazırlıkları yapanlardan Hüseyin Aydın, yemeklere ayrı bir tat kattığı için kırmızı toz biberin tercih edildiğini söyledi. Aydın, sabah erken saatlerde topladıkları kırmızı biberleri yıkadıktan sonra kuruttuklarını ve daha sonra da özel değirmenlerde öğüterek toz haline getirildiğini belirtti.

Yemeklere ayrı bir tat ve renk veren kırmız toz biberin yöre halkı tarafından çok tercih edildiğini kaydeden Aydın, “Bu kırmızı biberler gördüğünüz gibi önce hanımlar tarafından dilinir. Sonra da kuruması için güneş gören yere serilir. Kuruduktan sonra değirmende öğütülür. Kırmız toz biberimiz olmadan Ege bölgesinde yemek yapılmaz. Yani kırmızı bibersiz yemek hem hemen yok gibidir. Her aile de bunu mutlaka ya kendisi yapar ya da satın alır. Yani kimisi böyle alır kendisi diler, kurutur, toz haline getirtir. Kimi hazır alır kurutulmuşunu. Mevsimi geldi mi bunu herkes yapıyor. Bu yemeklere lezzet verir, tat verir, renk verir. Salça kullanmadan yemek yapılır ama kırmızı bibersiz yapılmaz. Onu güzelce kavanozlara koyarız, tertemiz. Bununla yapılan yemek hem lezzetli olur hem güzel olur hem de görüntüsü güzel olur. Yani çok güzel olur. Kırmızı toz biberle yapılan yemeğin tadı ve görüntüsüne bayılırız.” dedi.

haber365

Bir Cevap Yazın