Kırsal Kalkınma İçin 100 Milyon Euro’luk Anlaşma

0
1124
Kırsal Kalkınma İçin 100 Milyon Euro'luk Anlaşma

Ziraat Bankası ile Avrupa Yatırım Bankası arasında kırsal kalkınmayı desteklemek amacıyla 4 yılı geri ödemesiz 14 yıl vadeli 100 milyon euroluk anlaşma imzalandı.

Ziraat Bankası ile Avrupa Yatırım Bankası (AYB) arasında kırsal kalkınmayı desteklemek amacıyla 4 yılı geri ödemesiz, 14 yıl vadeli 100 milyon euroluk IPARD kredi anlaşması imzalandı.Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, Genel Müdürlük binasındaki imza töreninde yaptığı konuşmada, anlaşmaya konu kredinin ilk kez bir banka aracılığıyla verildiğini söyledi. Ziraat Bankası’nın tarım kesimini finanse etmek amacıyla kurulduğunu ifade eden Aydın, “Türkiye’deki tarımsal kredi hacminin çoğunu elimizde bulunduruyoruz. Türkiye’nin her yerinde şubemiz var” dedi. Aydın, AYB’den uygun şartlarda sağladıkları uzun vadeli kaynak tutarının 400 milyon avroya ulaştığına dikkati çekti. AYB Başkan Yardımcısı Pin Van Ballekom da Ziraat Bankası’nı kendileri açısından “çok güvenilir bir ortak” olarak tanımladı.

İşsizlikle savaşta çok önemli

AYB’nin, operasyonlarının büyük bir çoğunluğunu Türkiye’de gerçekleştirdiğini kaydeden Ballekom, “Bu, standart bir kredi değil. Mikro işletmeler için tarımsal ekonomi son derece önemli. AB için de işsizlikle mücadele anlamında tarımsal destekler son derece önemli. Bankamızın bu alanda daha fazla aktif olması gerekiyor” değerlendirmesinde bulundu.

aksam.com

Bir Cevap Yazın