Kırsal kalkınma için 6 milyon lira destek

0
1063

Buca Karacaağaç’ta açılan organik ürünler satış yeri için düzenlenen törenden sonra açıklama yapan İZKA Genel Sekreteri Can, bu yıl kırsal kesimde kalkınmayı hızlandıracak projeleri onaylayacaklarını söyledi.

İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) Genel Sekreteri Dr. Ergüder Can, bu yıl “Kırsalda Ekonomik Çeşitlilik Mali Destek Programı” kapsamında İzmir’in kırsal yörelerine 6 milyon liralık hibe desteği vereceklerini açıkladı. 

İZKA desteği ile İzmir Ticaret Borsası, Tarım İl Müdürlüğü ve diğer kuruluşların gerçekleştirdiği “Organik ve İyi Tarım Uygulamalarında Bir Örnek Köy: Karacaağaç” projesi kapsamında Buca Karacaağaç köyünde organik ürünler satış yerleri törenle açıldı. Her hafta sonu açık olacak pazar yerinde tarhanadan salçaya, taze sebze meyveden kurutulmuş ürünlere kadar çok çeşitli organik ürünler, tüketiciler ile buluşacak. Açılış törenine İzmir Vali Yardımcısı Nevzat Ergün, Buca Kaymakamı Şenol Bozacıoğlu, İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyesi Özhan Şen ve İTB Başkan Yardımcısı Ercan Korkmaz, Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri, Buca Belediyesi yetkilileri ile köylüler katıldı.

TARIMDA SANAYİLEŞME

Törenden sonra bir açıklama yapan İZKA Genel Sekreteri Dr. Ergüder Can, geçen yıl tarıma dayalı projeler konusunda destek verdiklerini, bu yıl da kırsal kesimde kalkınmayı hızlandıracak ve tarım dışı sektörlerde ekonomik faaliyetleri geliştirecek projelere destek vereceklerini söyledi. Can, “Kırsalda kalkınmayı hedefleyen her türlü proje, başvuruya açık. Biz tarımda sanayileşmeyi, tarım ürünlerinin katma değerini artırmayı hedefliyoruz. Bu kapsamda mandalinin reçelini, marmelatını yapacaklara destek verilebilir. Kırsal alanda turizmi de geliştirmeyi planlıyoruz. Örneğin Birgi’de butik otelcilik ve ev pansiyonculuğu uygulanabilir. Çömlekçilikten kaşıkçılığa, nazar boncuğu üretiminden diğer el sanatlarına kadar kırsalda üretilen bütün el sanatları proje başvurularına açık” diye konuştu.

Kırsalda ekonomik çeşitliliği geliştirecek projeler için toplam 6 milyon liralık kaynak ayırdıklarını ifade eden Can, başvuruların 25 Mart 2011 tarihine kadar alınacağını kaydetti.

“Alışverişe gelin”çağrısı yaptı

İzmir Vali Yardımcısı Nevzat Ergün, açılışını yaptığı organik ürün satış yerleri sayesinde yörede organik tarımın güçleneceğini söyledi. Türkiye’de 15 bin, İzmir’de bin 500 çiftçinin organik tarımla geçindiğini ifade eden Ergün, “Kirlenen dünyamızda insanlar organik ürünü tercih ediyor. Sağlıklı yaşam ve sürdürülebilir tarım için organik tarım önem taşıyor” dedi. İTB Yönetim Kurulu Üyesi Özhan Şen, organik tarımı geliştirmek için çıktıkları yolda Karacaağaç’ı örnek bir köy haline getirmek için önemli adımlar attıklarını dile getirdi. Proje kapsamında 25 üreticiyi organik tarıma, 2 üreticiyi de iyi tarım uygulamalarına yönelttiklerine dikkat çeken Şen, projenin 96 bin liralık bütçesi olduğunu söyledi. Projenin Temmuz ayında biteceğini ancak İTB olarak desteklerinin devam edeceğini vurgulayan Şen, “Karacaağaç organik bir köy haline gelecek. Türkiye’ye örnek olacak. İzmir halkı da sağlıklı beslenmek, ne yiyip içtiğini bilmek istiyor. İzmirlileri hafta sonları Karacaağaç’a alışveriş yapmaya bekliyoruz” diye konuştu.

Haber Kaynağı: Yeni Asır – www.yeniasir.com.tr

Bir Cevap Yazın