Kırşehir’de ‘Jeotermal Meyve Sebze Kurutma Tesisi Projesi’ hayata geçiriliyor

0
1954

sebze meyveKırşehir’in ekonomisine büyük katkı sağlayacağı ifade edilen ‘Jeotermal Meyve Sebze Kurutma Tesisi Projesi’nin hazırlıkları devam ediyor. 415 bin liraya mal olacak projenin ihalesinin bu ay içerisinde yapılması kararlaştırıldı.

Kırşehir İl Özel İdaresi ile Kırşehir Belediyesi’nin hazırladığı ve Ahiler Kalkınma Ajansı’nın onayladığı proje sayesinde birbirinden güzel meyveler besin değeri bozulmadan kurulacak.
Bu proje kapsamında ise bölgeye 2 adet jeotermal kuyusu açtırıldı. Konuyla ilgili açıklama yapan Kırşehir Valisi Mehmet Ufuk Erden, kurulacak tesis il ekonomisine büyük katkı sağlayacak. Erden, bu tesisi sayesinde jeotermal suyla meyve sebze kurutmanın kalbinin atacağı yer olacaklarını söyledi.
Jeotermal suyla sebze ve meyve kurutulma tesisinin en uygun yer olarak Kırşehir’in olduğunu belirten Erden, “Projenin yapılacağı bölgeye sondajlar vurdurduk. İstediğimiz kalitede ve sıcaklık da suları elde ediyoruz. Bu tesisiler sayesinde ülkemize Kırşehir merkezli besin değeri kaybolmamış sebze ve meyve göndereceğiz. Bu kurutulanlar arasında başta domates, kayısı, elma, armut, kavun, karpuz ve çilek gibi meyvelerin kurutulacak.” diye konuştu.
İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Bektaş Aydoğan, ise konuyla ilgili olarak şu bilgileri verdi: “Yeterli miktarda bulunan bu suyu, sebze meyve kurutma tesisimizde kullanacağız. Tesisle ilgili hazırladığımız proje, Ahiler Kalkınma Ajansı tarafından kabul edildi. Bu ay içinde ihalesi yapılıp, inşaata başlanacak ve en kısa sürede tamamlanacak. Tesis, 415 bin liraya mal olacak. Bunun 378 bin lirasını Ahiler Kalkınma Ajansı, kalan kısmını da İl Özel İdaresi ve Kırşehir Belediyesi karşılayacak.”
(CİHAN)

Bir Cevap Yazın