Kış ortasında kırmızı dut

0
1170
kırmızı dut

Türkiye’nin birçok ilinde olumsuz hava koşuları ve kar yağışı nedeniyle okular tatil edilirken, Antalya’nın Gazipaşa ilçesinde mayıs ve haziran ayında meyve veren kırmızı dutlar meyve verdi.

 

 

Türkiye’nin birçok ilinde olumsuz hava koşuları ve kar yağışı nedeniyle okular tatil edilirken, Antalya’nın Gazipaşa ilçesinde yağışlı havaya rağmen bahar havası yaşanıyor. Bunun en önemli göstergesi ise meyve ağaçları. İlçenin birçok yerinde mayıs ve haziran ayında meyve veren kırmızı dutlar meyve verdi. Portakal bahçelerinde de yağışlarla birlikte ekşilik çiçekleri açtı.

Gazipaşa’nın deniz köylerinden biri olan Zeytinada köyünde bulunan kırmızı dutlar köy halkını bile şaşkına çevirecek şekilde olgunlaştı. Meyve dolu dut ağaçlarını görünce hayretler içinde kaldıklarını söyleyen Zeytinada Köyü Muhtarı Ömür Tuncer, daha önce hiç kış ortasında meyve veren dut görmediklerini anlattı.

Uşak’tan Mersin’e özel otosuyla giden Civan Atalay isimli vatandaş Zeytinada Köyü’nde verdiği molada gördüklerine inanamadığını söyledi.

Gazipaşa’da kırmızı dutlar sadece Zeytinada köyü değil Kahyalar beldesinde de olgunlaşmaya başladı. Kahyalar beldesi Asarcık İlköğretim Okulu yanındaki kırmızı dutlar teneffüslerde öğrencilerin uğrak yeri haline geldi. Öğrenciler önce yağmurun arkasından açan güneşle dut ağacına koşarak olgunlaşan kırmızı dutları iştahla yediler, ardından portakal bahçelerinde açan ekşilik çiçeklerinin arasında bahardan kalma bir gün yaşadılar.

tarim2023.com

Bir Cevap Yazın