Kişi başına düşen orman alanı

1
1384

OrmanBirleşmiş Milletler Gıda Örgütü (FAO)’nün, 2010 yılı verilerine göre, dünyada kişi başına düşen orman alanı 0,6 hektar, yaklaşık bir futbol sahası büyüklüğü kadar.

Türkiye’de ise ormanlık alanın az olması nedeniyle kişi başına ancak bir futbol sahasının dörtte biri kadar ormanlık alan düştüğü bildirildi.

Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA) Kayseri İl Temsilcisi Dr. İsmail Gökşen, yaptığı açıklamada, dünyanın en önemli yenilenebilir doğal varlıklarından biri olan ormanlara gerekli önemin verilmediğini söyledi.

Avrupa Tarım Federasyonu (CEA)’nun, bu nedenle, 21 Mart gününü kuzey yarım küresinde ilkbaharın, güney yarım küresinde de sonbaharın başlangıç günü olarak kabul ettiği ve Birleşmiş Milletler Gıda Örgütü (FAO) kanalı ile bunun bütün dünya ülkelerine tavsiye edilmesini sağladığını hatırlattı. O günden bu yana da 21 Mart tarihinin ‘Dünya Ormancılık Günü’ kutlandığını ifade etti.

Dr. İsmail Gökşen, Türkiye’nin bu uygulamaya 1975 yılında dahil olduğunu anlatarak, “Birçok ülkede kutlanmakta olan Dünya Ormancılık Günü’nün başlıca amacı; ormanların korunması, geliştirilmesi ve iyi bir şekilde işletilmesinin önemi ile çok yönlü faydaların, çeşitli yayın organları aracılığı ile halka duyurulması ve bu yöndeki ilgisinin artırılması şeklinde özetlenebilir.” dedi.

TEMA İl Temsilcisi Gökşen, Türkiye’nin orman varlığının 21.2 milyon hektar (ha) olduğunu, ülkenin yüzölçümünün yüzde 27,2’sini kapladığını belirtti. Gökşen, şu bilgileri verdi:

“Çok bozuk orman alanları bu hesaplamadan hariç tutulduğunda verimli orman varlığımız yüzde 13’e kadar düşmektedir. FAO’nun 2010 yılı verilerine göre, dünyada kişi başına düşen orman alanı 0,6 hektardır. Yaklaşık bir futbol sahası büyüklüğündedir. Ve bu hesaplama sadece verimli orman varlığı üzerinden yapılmaktadır. 2009 yılı verilerine göre ülkemizin verimli orman alanı 10,4 milyon hektardır. Bu 72 milyonluk nüfusa uygulandığında, ülkemizde kişi başına 0,14 hektar, bir başka deyişle dörtte bir futbol sahası büyüklüğünde orman alanı düşmektedir.”

(CİHAN)

1 Yorum

Bir Cevap Yazın