Kivide İyi Tarım Uygulamaları Projesi

0
1029
Kivide-Iyi-Tarim-Uygulamalari-Projesi

Ordu İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Musa Sağlam, Ordu’da ilk olarak “Kivide İyi Tarım Uygulamaları Projesi” çalışmalarının başladığını söyledi.

“Kivide İyi Tarım Uygulamaları Projesi” 2013 yılında Ordu Merkez, Ulubey ve Perşembe ilçelerinden toplam 10 kivi üreticisi ile gerçekleştirileceğini belirten İl Müdürü Musa Sağlam, “İyi tarım uygulamaktaki amacımız çevreye duyarlı, insan ve hayvan sağlığına zarar vermeyen, doğal kaynakları koruyan, izlenebilirlik ve gıda güvenliği sağlayan bir üretim gerçekleştirmektir” dedi.

Ordu’da kiviciliğin son yıllarda hızla geliştiğini ifade eden Sağlam, “İyi Tarım Uygulamalarına başlanmasıyla iç ve dış pazara güvenli ürün sunulmuş olacağız. İyi Tarım Uygulamalarındaki gecikme, gerek Avrupa Birliği ve gerekse Dünya tarımı karşısında ciddi bir rekabet sorunu yaşatarak, ülkemiz üretim ve ihracatını sıkıntıya sokacaktır. İyi Tarım Uygulamaları, kaliteli verimli bir tarımsal üretimin yanında güvenli gıda tüketimi açısından oldukça önemlidir. İyi Tarım Uygulamaları ile üreticilerimizin kazancı ve rekabet gücü artacağı gibi tüketicilerin sağlığı da korunmuş olacaktır. Ayrıca, İyi Tarım Uygulamaları Yönetmeliği gereğince üretim yapan çiftçilere, meyve sebze üretim alanları için dekar başına 25 TL destekleme ödemesi yapılacaktır” diye konuştu.

Sağlam, “Kivide İyi tarım Uygulaması Projesi” kapsamında 15.08.2013 tarihinde Bitkisel Üretim Şube Müdürlüğünde yapılan toplantıda üreticilere iyi tarım uygulamalarında yapılması gerekenler hakkında bilgiler verilerek, sözleşmeler imzalanmaya başlandığını, ilgili eğitimlere hem teorik hem de uygulamalı olarak devam edileceğini sözlerine ekledi.

haber365

Bir Cevap Yazın