‘Kıyamet Kasası’na ağaç tohumları gönderildi

0
773
'Kıyamet Kasası'na ağaç tohumları gönderildi
Svalbard Kasası Kuzey Kutbu'ndan 1300 km mesafede yer alıyor. [Fotoğraf: Wikipedia]

Dondurulmuş tohumlar saklayan ve doğal afetlerin yanı sıra nükleer patlamalara karşı da dayanıklı olan Svalbard Kasası, ilk ağaç tohumu numunelerine kavuştu. Norveçli yetkililer, 2008’de açıldığından bu yana 840 bin farklı gıda ürününe ait tohum içeren kasaya Norveç ve Finlandiya’ya ait çam ağaçlarının tohumlarını da ekledi.

Finlandiya Doğal Kaynaklar Enstitüsü’nden (Luke) Mari Rusanen, yapılan çalışmanın orman ağaçlarına ait genleri korumak adına önem taşıdığını belirtti. Rusanen, spesifik genleri veya genotipleri korumak yerine doğal genetik çeşitliliği koruma altına almaya çalıştıklarını söyledi.

BBC’ye açıklama yapan Dr. Rusanen, ‘kıyamet kasası’ olarak da adlandırılan Svalbard Kasası’nın doğal afet veya insan eliyle yaşacak bir yıkıma karşı koruma sağladığını ifade etti. Kasanın ortaya çıkma amacının buna rağmen bir kıyamet senaryosu olmadığını belirten Rusanen, ‘tohumların gelecekte ortaya çıkabilecek genetik çeşitliliğini kontrol altında tutmak için fırsat sunduğunu’ söyledi.

Pinus sylvestris ve Picea abies ağaçlarına ait tohumların Finlandiya ve Norveç’teki ormanlardan toplandığı belirtildi. Ağaç tohumları, İslandinav ülkelerinden getirilen ilk ağaç numunelerini temsil ediyor.

Rusanen ve diğer araştırmacılar, ağaçların ekonomik, ekolojik ve sosyal öneminin çok büyük olması nedeniyle korunmaya ihtiyaç duyduğunu belirtti.

Yüz binlerce gıda saklanıyor

Svalbard Kasası’na yakın zamanda konan tohumlar arasında soya fasulyesi, arpa, mercimek, süpürge darısı gibi ürünler bulunuyor. ABD’den getirilen tahıl ürünlerinin yanı sıra, Afrika’dan getirilen en az 2500 pirinç türü de Svalbard’a en son eklenen gıdalar arasında bulunuyor. Svalbard’a bu hafta içinde beş tanesi Galapagos Adası’ndan gelmek üzere 14 domates türü yerleştirilcek.

Norveç ve Kuzey Kutbu arasında yer alan takımadalardan birinde kurulan Svalbard Kasası, 12 ayda inşa edildi. 7.5 milyon dolara mal olan yeraltı kasası, dünyanın gıdası için en büyük ve en güvenli yer olarak kabul ediliyor.

Kaynak: Al Jazeera

Bir Cevap Yazın