KOBi’lere destek paketi

0
843
KOBi'lere destek paketi

Başbakan Davutoğlu’nun açıkladığı pakete göre uluslararası piyasada markalaşmak isteyen firmalara 150 bin lira devlet desteği verilecek.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, hükümetin KOBİ’lere (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler) destek için yeni bir planı hayata geçireceğini duyurdu.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı KOSGEB’in (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı) düzenlediği ödül töreninde konuşan Davutoğlu, girişimciler için dört başlıkta düzenlenen destek paketini açıkladı. Buna göre;

– KOBİ’lerin ürün bazında uluslararası arenaya açılabilmesi için kurumsallaşma ve markalaşmaları desteklenecek. 100 milyon bütçeli programda 300 firmaya 150 bin lira destek verilecek.
– ‘İşbirliği-Güçbirliği Destek Programı’ kapsamında üç işletmenin bir araya gelerek oluşturacakları teknolojik girişimlere 300 bin TL geri ödemesiz toplamda 1 milyon lira destek sağlanacak.
– ARGE, inovasyon alanlarındaki KOSGEB destekleri yüzde 50 artacak.
– ‘Girişimcilik Destek Programı’nda kadın ve engelliler için bugüne kadar sağlanan destekten birinci dereceden gazi ve şehit yakınları da yararlanacak. Bu programda yüzde 10 olan limit, yüzde 20’ye çıkarılacak.

Kaynak: Al Jazeera

Bir Cevap Yazın