Kocaeli’nde manda yetiştiricileri destek bekliyor

0
1122
Manda Desteği

Kocaeli’nde 1967’de 20 bin olan manda sayısı 2012 yılında 671’e düştü.

Manda Desteği

Kocaeli’nde 1967’de 20 bin olan manda sayısı 2012 yılında 671’e düştü. Bu durumun çok vahim olduğunu belirten manda yetiştiricileri, daha verimli ve daha modern teknikler manda sayısının arttırılabileceğini dile getirdi.

Kocaeli’nde 1967 istatistik verilerine göre şehirde 20 bin olan manda sayısı yetiştiricilerin yeterli teşvik ve desteği görememesi, ıslaha yönelik çalışmaların yetersiz kalması ve manda ürünlerinin tüketicilere tanıtılmaması nedeniyle 2012’de 671’e düştü. Bu sayının 637’si Kandıra ilçesinde bulunuyor. Manda sayısının büyük çoğunluğunun Kandıra ilçesinde bulunması ve coğrafi yapısının manda yetiştiriciliğine uygun olması nedeniyle bu bölgedeki manda yetiştiriciliğinin kalkındırılması için çalışmalar devam ediyor.

Kocaeli’nde veteriner hekimler ve ziraat mühendisleri köylerde çalışmalara devam ediyor. Bu kapsamda Kandıralı manda yetiştiricileri İstanbul Arnavutköy’de ki damızlık Manda Yetiştiricileri Birliğine gitti. Tarım ve Hayvancılığı Geliştirme Şefliği’nin düzenlediği İstanbul Manda Yetiştiricileri Birliği eğitim gezisine 18 manda yetiştiricisi ve 3 Veteriner Hekim katıldı.

Cihan Haber Ajansı

Bir Cevap Yazın