Konya Ovası’nda hububat hasadı başlıyor

0
1206
TİGEM'de Hasat Mevsimi Başladı,tarımsal haber,tarımsal desteklemeler,tarımsal ekonomi,tarımsal hibe,tarımsal enflasyon
TİGEM'de Hasat Mevsimi Başladı,tarımsal haber,tarımsal desteklemeler,tarımsal ekonomi,tarımsal hibe,tarımsal enflasyon

Türkiye’nin tahıl ambarı olarak nitelendirilen Konya Ovası’nda hububat hasadı, önümüzdeki günlerde başlayacak. Geçen yıl 2 milyon 150 bin ton olarak gerçekleşen rekoltenin bu yıl yağışların bol olması nedeniyle 2,5 milyon tona ulaşması bekleniyor.

Türkiye’nin tahıl ambarı olarak nitelendirilen Konya Ovası, hasada hazırlanıyor. Geçen yıl 2 milyon 150 bin ton olarak gerçekleşen rekoltenin, bu yıl bol yağış sayesinde 2,5 milyon tona ulaşacağı tahmin ediliyor.

Hasatta kullanılacak biçerdöverler, Konya’ya gelmek üzere Türkiye’nin pek çok yerinden yola çıkmaya başladı. Konya ve çevresinde sadece çiftçilerin değil esnafın da adeta iple çektiği; yaklaşık 750 bin hektar buğday, 280 bin hektar arpa ekili alanda yapılacak hasat yoğunluğunun, temmuz ortasına kadar sürmesi bekleniyor.

Ziraat Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Özkan Taşpınar, Konya Ovası’nda harman döneminin, yaklaşık 10 gün içinde kıraç buğdayların ve arpaların hasadıyla yoğun şekilde başlayacağını söyledi.

Sulu alanda hasadın temmuz ayında yapılacağını ifade eden Taşpınar, havaların sıcak gitmesi nedeniyle hasadın yaklaşık 10-12 gün önce başlayıp normalden önce biteceğini aktardı. Taşpınar, Türkiye genelinde rekoltenin 21,5 milyon ton civarında gerçekleşmesinin beklendiğini vurguladı.

Konya Ovası’nda geçen yıl rekoltenin 2 milyon 150 bin ton civarında olduğunu belirten Taşpınar, bu yıl 2,5 milyon ton civarında ürün beklediklerini kaydetti.

Bu yıl için çiftçinin olumlu yönde beklenti içine girdiğini anlatan Taşpınar, çiftçinin kıraç alanlarda ortalama 350, sulu alanlarda da ortalama 600 kilogram verim elde edebileceklerini ifade etti. Bu rakamların daha da yukarı çıkabileceğini söyleyen Taşpınar, bu yılın, hububat çiftçisinin yılı olacağını belirtti

haber365

Bir Cevap Yazın