Konya, patates üretiminde de marka olma yolunda

0
1333
patates - patato

Buğday, arpa, şeker pancarı gibi birçok üründe söz sahibi olan Konya, her geçen gün üretimi yaygınlaşan patateste de artan kalite ve rekoltesiyle marka olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

patates - patato

Konya Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Bülent Alparslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2001 yılında Niğde ve Nevşehir’de patates siğili hastalığının tespit edilmesini ardından Konya’da patates tarımının yaygınlaştırılması konusunda çalışmalar başlattıklarını söyledi.

Bu çalışmalar kapsamında gerekli karantina tedbirlerini alarak kente siğil hastalığının bulaşmasını önlemeye çalıştıklarını ifade eden Alparslan, ”Bu hastalık, toprakta 30-40 yıl gibi kalıcılığı olan, bulaştığı ülkelerde patates tarımını bitiren bir hastalık. Bu nedenle işi sıkı tutarak Konya’ya bu hastalığın bulaşmasını önlemeye çalıştık. Bunda başarılı da olduk” dedi.

Alparslan, uzun yıllar Konya’nın tüm köy ve beldelerinde çiftçilere yönelik patates tarımı ve siğil hastalığıyla ilgili bilgilendirme toplantıları düzenleyip, broşürler dağıttıklarını dile getirerek, bu çalışmaların zaman içinde meyvesini vermeye başladığını, bugün buğday, arpa, şeker pancarı gibi birçok üründe söz sahibi olan Konya’nın her geçen gün üretimi yaygınlaşan patateste de artan kalite ve rekoltesiyle marka olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini bildirdi.

-Patates üretimi 250 bin tondan 315 bin tona çıktı-

2010 yılında 55 bin dekar alanda 250 bin ton patates üretimi gerçekleşmesine karşın 2011 yılında ekim alanının 70 bin dekar, üretim miktarının da yaklaşık yüzde 26 artışla 315 bin tona çıktığını anlatan Alparslan, şunları kaydetti:

”Yaklaşık 3 yıl önce Konya Şeker’in parmak patates fabrikasının faaliyete geçmesiyle bölgemizde üretim daha da arttı. Sanayilik patates üretimi konusunda artık bir merkez olduk. Bununla birlikte sertifikalık patates tohumluğunun üretiminde de Konya öncülük etti. Bu yıl 16 bin dekarlık alanda yaklaşık 50 bin ton civarında patates tohumluğu üretimimiz oldu. Bundan sonra üretimin daha da artması için patatesi işleyecek sanayinin burada çoğalması lazım. Bölgede yeni bir firmanın cips üretimine başlayacağı yönünde duyumlar aldık. Böyle bir tesis kurulursa patates üretim alanlarımız oldukça artacak.”

-Patates üretiminde Konya söz sahibi bir il oldu-

Alparslan, geçmişte Konya’da üreticilerin dağlık köylerde 300-500 metrekarelik alanlarda kendi ihtiyacına yetecek kadar patates üretimi yaptığını vurgulayarak, ”Bugün artık tamamen ticari amaçlı üretimler yapılıyor. Tek başına 5 bin dekar alanda patates eken çiftçilerimiz var. Niğde ve Nevşehir’de geniş çaplı üretim yapanlar da hastalık nedeniyle Konya’yı tercih etmeye başladı. Tüm bunlar Konya adına olumlu gelişmeler” diye konuştu.

Konya’nın patates tohumluğu üretiminde bir merkez ve marka olduğunu ifade eden Alparslan, ”Bugüne kadar patates denilince sadece Niğde ve Nevşehir bilinirdi. Şimdi artık Konya’da patates üretiminde söz sahibi bir il oldu. Patatesi işleyecek tesisler çoğaldığı takdirde Konya’nın patates üretimi daha da artacaktır” dedi.

 

http://www.zaman.com.tr

Bir Cevap Yazın