Konya Şeker serada yıkamadan yenilen domates üretmeyi başardı

0
1259
konya şeker serada yıkamadan yenilen domates üretti

KONYA (CİHAN)- Hayvancılıktan tarıma varana dek pek çok alanda üretim ve imalat yapan Konya Şeker, özel ısıtma sistemli seralarda topraksız ortamda yıkanmadan yenilebilen salkım domates yetiştirmeyi başardı.

‘Çatalhöyük’ markasıyla tüketicilerin beğenisine sunulan domatesler, Çumra Şeker Entegre Tesisleri’nin üretim prosesinde kullanılan atık enerjiyle ısıtılan serada üretiliyor. Konya Şeker’in yeni ürünü olan Çatalhöyük domatesleri yurt içinde bütün marketlerde satılacak ve Rusya ile Hollanda’ya da ihraç edilecek. Çumra Şeker Entegre Tesisleri’nde 4,1 milyon Euro’luk yatırımla, toplam 57 bin metrekarelik alanda kurulan seralarda domatesin yanı sıra salatalık, muz, kakao, hurma ve frambuaz gibi Konya ikliminde yetişmesine imkânsız gözüyle bakılan ürünlerin de deneme üretimi yapılıyor. Yıllık 2 bin 500 ton üretilecek olan Çatalhöyük markalı salkım domatesler için kimyasal ilaç yerine biyolojik mücadele tercih ediliyor.

Konya Şeker, şeker üretimi aşamasında ortaya çıkan sıcak kondense suyunu enerji harcayarak soğutmak yerine, başka ürünlerin üretim sürecinde kullanılabilmek için Çumra Entegre Tesisleri bünyesinde seralar kurdu. Bu seralarda tam kontrollü tarım uygulamasına başlayan şirket, 57 dönümlük alanda, topraksız seralarda ve klimalı ortamda tarım ilacı kullanılmadan salkım domates yetiştirmeye başladı. Topraksız seralarda tarım ilacı kullanılmadan üretilen organik domatesler bu özelliği sebebiyle yıkanmadan yenilebiliyor.

Konya Şeker’in yeni ürünü hakkında bilgi veren Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, “Konya Şeker, üretim tesislerinde esas aldığı enerji tasarrufu, geri dönüşüm, her atık maddeyi bir başka ürünün hammaddesi olarak yeniden kullanma, atık suyun içme suyu kalitesinde arıtılması, tesislerdeki sıcak suyun seralarda değerlendirilmesi gibi sayısız çevreci uygulamayla çevreye büyük katkı sunuyor. Ultra klimalı seralarımız 38 bin 500 metrekare alana, tam kontrollü modern seralarımız ise 17 bin metrekarelik alana yayılıyor. Şeker fabrikamızda üretim sürecinden gelen sıcak su, sera için gerekli ısıyı sağlarken bu dolaştırma işlemi ile soğuyarak, üretim prosesine tekrar verilebiliyor. Hem su, hem enerji tasarrufu sağlayan sistemle ısıtılan seralarda yetiştirilen ürünler, tam kontrollü olarak üretiliyor. Kontrollü üretimde su ve gübre tasarrufu sağlanıyor. Toprak regülatör olduğu için verilen gübre ya da suyun ne kadarının bitki tarafından kullanılacağının tespitini yapmak zor olmasına karşın, topraksız üretimde bu sağlanabiliyor. Kontrolü bizim elimizde olduğu için kaliteli bitki üretiyoruz, bunu da raf ömründen anlıyoruz. Ürünlerde kimyasal ilaç kullanılmıyor, biyolojik mücadele uygulanıyor bu da kaliteyi artırıyor.” dedi.

Konya Şeker’in şu an dünyada kullanılan sera teknolojilerinin en ilerisini kullandığını vurgulayan Konuk, Orta Anadolu gibi çok soğuk iklim şartlarına sahip bir bölgede 45 derece sıcaklıkla seraları ısıtılabildiklerini sözlerine ekledi. Konya Şeker’in çevre dostu seraları kendi atıklarını dezenfekte edip tekrar kullanabiliyor.

haber365

Bir Cevap Yazın