Konyada Ceviz Günü Etkinliği

0
930
Konyada Ceviz Günü Etkinliği

Konya’nın Beyşehir ilçesine bağlı Yenidoğan beldesinde “Ceviz Günü” etkinliği düzenlendi.
Beyşehir İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından ilçeye bağlı Yenidoğan beldesinde düzenlenen etkinliğe Gıda Tarım ve Hayvancılık Konya İl Müdürü Seyfettin Baydar da katıldı.
Seyfettin Baydar, Konya’nın ceviz üretiminde Türkiye’de 6’ıncı sırada yer aldığını dile getirdi. Bunun yeterli olmadığını, Konya’nın büyük bir coğrafya potansiyeline sahip olduğunu vurgulayan Baydar, “Bunu üstlere taşıyabilecek imkânımız da var. 9 bin dekarlık alanda yaklaşık 5 bin 471 tonluk ceviz üretimimiz var. Şu anda ceviz öyle önemli ve stratejik meyve ki, ülke olaraktan tükettiğimiz cevizin neredeyse yüzde 50’sini ithal etmekteyiz. Ceviz, çok önemli bir besin kaynağı. Yararlarını çok iyi biliyoruz. Ülke olarak bu ithalattan kurtulmak ve bizler kendimiz üretebilmek açısından bu ceviz bahçelerinin sayısının daha da yaygınlaşması gerekiyor” ifadelerini kullandı.
Beyşehir Kaymakamı Muzaffer Başıbüyük ise; bölgede yetişebilecek ürünleri araştırıp cevize öncelik verdiklerini belirterek, “Dünyada insanların beslenmelerinde ortaya çıkan bozukluklar, beslenme alışkanlıklarındaki yanlışlıklarda zeytin ve ceviz ürününün insanların sorunlarını çözmede önemli olduğunu düşünüyoruz” dedi.
Konuşmaların ardından etkinlik kapsamında düzenlenen ceviz yarışmasında dereceye girenlere ödülleri protokol tarafından verildi.

Bir Cevap Yazın