Kooperatiflere zirai bayi yetkisi geliyor

0
2840
Kooperatiflere zirai bayi yetkisi geliyor
Kooperatiflere zirai bayi yetkisi geliyor

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın hazırladığı yönetmelik taslağı, bitki koruma ürünlerinin satışında (zirai bayi) kooperatiflerin de yetkili olmasını öngörüyor.

Bitki koruma ürünlerinin satışı ve depolanmasına dair yönetmelik değişikliği geliyor. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından kamu görüşüne sunulan taslağa göre, tarım kooperatifleri de “bayi” tanımı kapsamına alınacak.

Bitki Koruma Ürünlerinin Toptan ve Perakende Satılması ile Depolanması Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Taslağı adıyla Gıda ve Kontrol Müdürlüğü’nün internet sitesinde yer alan değişikliklere dair 2 Eylül tarihine kadar görüş bildirmek mümkün olacak.

Tuzak ve feromonlar da yasa kapsamında

Pestisit satış ve depolanmasında yetkili kuruluşlar arasına kooperatiflerin de eklendiği taslakta, bayi tanımı “Bitki koruma ürünlerini perakende satan, izin belgesi sahibi gerçek ve tüzel kişiler ile kamu kurumları ve kamu kurumu niteliğindeki kuruluşlar, birlikler ve kooperatifleri” olarak değiştirildi.

Ayrıca mevcut yönetmeliğin “Bitki koruma ürünü kapsamında ruhsata tabi olan biyolojik mücadele etmenleri” tanımına “tuzak ve feromonlar” da eklenerek, bu ürünlerin üreticilere satışının ruhsat sahibi firma ve bitki koruma ürünleri toptancıları tarafından yapılabileceği belirtiliyor.

Bir Cevap Yazın