Korkuteli’nde süne çalışması başladı

1
1102

Süne ÇalışmasıANTALYA (İHA) – Antalya’nın Korkuteli ilçesinde Tarım İlçe Müdürlüğü, buğdayda verim kaybına yol açan süne zararlısına karşı yapılacak mücadele kapsamında sürvey ve kıymetlendirme çalışmalarına başladı.

Korkuteli Tarım İlçe Müdürlüğü teknik elemanları, ilçeye bağlı ova köylerde buğday ekili alanlarında süne varlığı ile ilgili tespit çalışmalarına başladı.Biyolojik mücadele çalışmaları kapsamında da buğday ekili alanlara parazitoid yumurtası salınımlarının gerçekleştirildiği belirtildi. Tarım İlçe Müdürlüğünce merkez ve köylerine bağlı alanlarda doğaya parazitoid yumurtalarının bırakıldığını ve bu yöntemle üretilen sineklerin bölgedeki süne popülasyonunu düşürülerek zarar miktarının azaltılmasının planlandığı kaydedildi.

Korkuteli Tarım İlçe Müdürü Reşat Yılmaz, “Yaklaşık 10 gün sürecek olan kıymetlendirme surveyi çalışmaları kapsamında merkez ile beraber ova ve yayla köylerde çalışma yapılacak. Haziran ayı başlarında yapılacak olan nimf surveyi sunucunda zarar eşiğinin üzerinde nimf oranı çıktığında çiftçilerimize ilaçlama konularında uyarılar yapılacak ve süneye karşı mücadele yapılması istenecek” dedi.

1 Yorum

Bir Cevap Yazın