Koronavirüs Nedeniyle Türkiye’de Hava Kirliliği Yüzde 20 Azaldı

0
2638
Koronavirüs Nedeniyle Türkiye'de Hava Kirliliği Yüzde 20 Azaldı

Koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadele kapsamında insanların evde kal çağrısına uyması sonucu doğa hava kirliliği ile daha az mücadele eder hale geldi. Elektrik, doğal gaz ve petrol tüketimi azalırken, hava kirliliği de yüzde 20 civarında azaldı.

Koronavirüs nedeniyle 2 ayı aşkın süredir evde kalan insanlar, bu süreçte petrol, doğal gaz ve elektrik tüketiminde düşüş yaşanmasını sağladı. Bu olaylardan doğrudan etkilenen doğa ise kendini yenilemeye başladı. Son zamanlarda İstanbul Boğazı’nda sık sık görülen yunus balıkları ise bu duruma örnek olarak gösteriliyor.

Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği (ESÇEVDER) Başkanı Sadık Yurtman ve Eskişehir Olta Balıkçıları ve Doğal Yaşamı Koruma Derneği (ESBALDER) Başkanı Osman Demirtaş, bu konu üzerine yaptıkları araştırma hakkında İHA’ya konuştu.

‘Hava Kirliliği Yüzde 20 Oranında Azaldı’

ESÇEVDER Başkanı Sadık Yurtman, alışverişin yüzde 75, toplu taşımanın yüzde 71, hava kirliliğinin de yüzde 20 civarında azaldığını belirterek, “Türkiye’de koronavirüs salgını nedeniyle restoran, kafe, lokanta, kuaför ve bunun gibi işletmeler ile sanayi üretiminin bir kısmı kapatılmış ve burada çalışanlar ile vatandaşlarımız evde kalmaya başlamışlardır. Türkiye’de alışveriş sektörü yüzde 75, toplu taşıma alanı yüzde 71 azalmıştır. Hava, deniz, kara ulaşımı ve sanayi üretiminin azalması ile petrol, doğal gaz, elektrik tüketimini ve karbon salınım miktarını azaltarak hava kirliliğini yüzde 20 civarında aşağıya çekmiştir. Deniz ulaşımının azalmasıyla İstanbul boğazının daha mavi ve temiz kalması sonucunda yunusların danslarına şahit olduk. Bütün bunlara sokağa çıkma kısıtlamaları da eklenince doğamız rahat bir nefes alabilmiştir. Salgın en fazla petrolü vurdu tüketim azaldı. Doğal gaz ve elektrik tüketiminde de azalmalar yaşandı” diye konuştu.

‘Salgın Sonrası da Doğanın Korunmasının Takipçisi Olacağız’

Doğanın kendini yenilemesinin hayvanlarda ve bitkilerde açıkça görüldüğünü belirten ESBALDER Başkanı Osman Demirtaş, “Üyelerimiz ile yaptığımız gölet ve baraj gezilerinde gözlemlerimiz kadarıyla doğa kendini yenilemeye başlamış bulunmaktadır. İnsanın ayak sesi kesilince doğa konuşuyor. Doğal yaşam kendine gelmiş ve hareketlenmiş durumda. Pandemi sürecinde hava, çevre ve gürültü kirliliği olmaması tüm bitkilere ve hayvanlara pozitif yansıdığı açıkça görülmekte. Normalleşme ile birlikte piknikçiler, dağcılar, avcılar, balıkçılar ve doğaya çıkan her bir bireyden özellikle bulunduğu ortamı temiz tutmasını rica ediyoruz. Salgın süreci geçtikten sonra da dernek olarak doğanın korumasının takipçisi olacağız” şeklinde konuştu.

Bir Cevap Yazın