Köy Merasında Doğalgaz Çevrim Santralı Protestosu

0
987
Köy Merasında Doğalgaz Çevrim Santralı Protestosu

Sakarya’nın Söğütlü İlçesi’nde kurulması planlanan doğalgaz çevrim santralına karşı köy halkı ve sivil toplum örgütü temsilcileri tarafından protesto yapıldı. Çevrim santralı karşıtı pankartlar taşıyan köy halkı ‘Sakarya’ya çimento fabrikaları çevrim santralları yapılmak istenmesine tepki gösterdiler.

Sakarya’nın Söğütlü İlçesi’nde bir şirket tarafından kurulması gündeme gelen doğalgaz çevrim santralının yapılacağı bölgede bugün köy halkı ve sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinin katılımıyla protesto eylemi yapıldı. Köy meydanında toplanan yaklaşık bin kişi ellerinde doğalgaz çevrim santralı karşıtı pankartları traktörlerinin önlerine asarak geldikleri köy meydanında tepkilerini dile getirdiler. Protestoya CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, MHP Milletvekili Münir Kutluata’da katıldı.

CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, Sakarya’nın doğal güzellikleri olan bir il olduğunu belirterek “Bu güzelliklerin kaybedilmemesi gerekiyor. Bu yaşam alanlarının kaybedilmeden yetkililerin santralin kurulmasını engellenmesi gerekiyor” dedi.

MHP Sakarya Milletvekili Münir Kutluata’da Rusya’dan İran’dan gelen doğalgazı Sakarya’da kullanmanın bir anlamı bulunmadığını belirterek “Sadece Sakarya’ya niye çimento fabrikaları doğalgaz santrali yapılıyor. Sakarya’da doğalgaz bulundu da mı buraya santral kurulmaya çalışılıyor. Bu insanların arazileri tehtit hale getiriliyor” dedi.

Beylikkışla köy muhtarı Harun Uzun da santralin tarım arazileri alanında bulunduğunu alana doğalgaz santralinin kurulmasının oluşturacağı zararlardan dolayı tüm Sakaryalıların rahatsızlık duyduğunu belirterek “Burada kurulacak doğalgaz çevrim santralı tüm Sakaryayı etkileyecektir” diye konuştu.

Köy halkı seslerini daha fazla duyunmak için önümüzdeki günlerde bir dizi eylem de yapma kararı aldılar.

Kaynak: haberler.com

Bir Cevap Yazın