KÖYÇİL Başkanı Ceylan: Türkiye’de 2 milyon ton çekirdek açığı var

0
941
KÖYÇİL Başkanı Ceylan: Türkiye'de 2 milyon ton çekirdek açığı var

Köylü ve Çiftçi Lobisi Derneği (KÖYÇİL) Başkanı Nihat Ceylan, ay çiçeği üretimi yapan çiftçilerin tereddüt içinde olduklarını ifade ederek, ‘Mal fazlası olursa biz de mağdur oluruz’ endişesi yaşıyorlar.” dedi.

Ayçiçeği ekim döneminin başlaması nedeniyle yazılı açıklama yapan Başkan Nihat Ceylan, çiftçinin yaşadığı sıkıntıları dile getirdi. 2012 sezonunda Türkiye’de ayçiçeği çekirdeği üretimi yaklaşık 1 milyon ton gerçekleştiğini belirten Ceylan, “Ülkemizde ayçiçeği yağı ihracatı da düşünüldüğünde toplam yurt içinde işlenme ihtiyacı olan çekirdek yaklaşık 3 milyon tondur. Yani, ülkemiz ayçiçeği yağında yüzde 60-65 oranında ithalat yapmaktadır. İçeride üretmemiz gereken çekirdek açığı 2 milyon tona tekabül ediyor.” diye konuştu.

İstenilen rakama şuanda anda ulaşmanın mümkün görünmediğini ifade eden Ceylan, “Çiftçimiz katma değeri yüksek olan ayçiçeği ekebildiği kadar ekmesini öneriyoruz, zira rakamlar ortada. Ayçiçeği açığımız oldukça yüksek. Şimdi elbirliği ile yurt içi üretimi artırmaya dönük çalışmalar yapmalıyız.” diye uyarıda bulundu. Ceylan, açıklamasında şu görüşlere yer verdi: “2012 yılında çıkartılan teşvik yasasında da açıkça vurgulanan konu, ithalata dayalı üretim ve yatırımlarda ithalat yerine yurt içinde üretim yapılması için özel önem atfedilerek teşvik oranları en üst seviyelerde belirlenmesiydi. Bu meyanda gerek Gıda ve Tarım Bakanlığı ve ithalat mevzuatını çıkartan Ekonomi Bakanlığı bu süreci iyi takip edip, doğru politikalar üretmelidir. Öncelikle ekim alanlarının artması için destek programı doğru zamanda açıklanmalı. Nisan ayı ortalarına kadar Çukurova’da ayçiçeği ekimi yapılıyor, ancak çiftçi şu anda tarlasına ektiği mahsulün desteğini mayıs ayında açıklanan destekleme tutarıyla öğreniyor. O tarihe kadar zaten eken ekti, sizin açıklamalarınız ekimi etkilemedi ki, bu basit durumu hala çözemedik.”

dunya

Bir Cevap Yazın