KPSS 2013/1′de Tercih Yaparken Sıralama Önemli mi?

0
1632
memur olmak isteyenlere yarin son gun
memur olmak isteyenlere yarin son gun

Adayların büyük karmaşa içinde olduğu konulardan birisi de tercih sıralamasıdır. Tercih sırası bir adayı geçmeniz açısından önemsiz, istediğiniz bir kuruma gitmeniz açısından ise önemlidir.
Yerleştirme işleminde adaylar puanlarına ve tercih sıralarına bakılmak suretiyle kadro ve pozisyonlara yerleştirilirler. Bunu örnekle açıklayalım:
Siz “ A “ kurumunu 3.tercihinize yazmış olun ve puanınız 86.2 olsun. Bir başkası 87 puanla o “A” kurumunu 30.tercihine yazsa bile o yerleşmeden sizin atamanız yapılmaz. Puanı yüksek olduğu için diğer kişi daha avantajlıdır. Puanı yüksek olan aday birinci tercihine yerleşemezse ikinci tercihine, o da olmazsa üçüncü tercihine bakılır ve böylece yerleştirme işlemi devam eder. Eğer ki şans yanınızda olursa ve sizin yazdığınız yeri kimse yazmazsa o zaman yerleşmiş olursunuz. Bu da pek rastlanan bir durum değildir.
Tercih sırası sizin öncelikle gitmek istediğiniz, kurumu, kadroyu veya şehri belirler. Hangi kurumu daha çok istiyorsanız ona öncelikle gitmeniz için yapılan bir sıralamadır. Bu yüzden tercihlerinizde öncelikle istediğiniz kurumları başa yazmanız önemlidir. Bugün birçok memur yanlış tercihler yüzünden istemedikleri kurumlarda ve şehirlerde görevlerini yerine getirmektedirler ve kurum değiştirmeye çalışmaktadırlar. Sizler de o durumda olmamak için bu hususa dikkat edin.
Son olarak tercihlerinde bir yer yazıp yerleşen adaylar eğer ki yerleştikleri yere gitmezlerse bir daha o puanı kullanamazlar ve Ösym tarafından yapılan sonraki yerleştirmelere başvuramazlar. Mağdur duruma düşmemek için tercihlerinizde bu önemli noktalara dikkat edin.

memurhaber

Bir Cevap Yazın