”Kpss’de inanılmaz hata”

0
997
KPSS ile yerlesen adaylar ne yapacak
KPSS ile yerlesen adaylar ne yapacak

KPSS’de saat kuralına uyulmadı! 6-7 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirilen KPSS sınavında öyle bir hata yapıldı ki. A.T.’nin Şikayetvar’a gönderdiği şikayete göre; sürücü belgesi ile sınava girdiği için ilk 90 dakikada çıkarılmaması gerekirken sınavın 5’nci dakikasında salondan çıkarıldı. Duruma sinirlenen aday sınavdan çıkar çıkmaz soruları sosyal medyada paylaştı.

Soruları Paylaştı

6 Temmuz tarihinde Elazığ’da Kamu Personeli Seçme Sınavı’na (KPSS) giren A.T. sınav gözetmenlerinin yaptığı hatayı şikayet etti. Yaşadığı olayı şöyle aktardı:

“Nüfus cüzdanımı kaybettiğim için KPSS sınavına ehliyetim ile gittim. İlk girişteki memurlar sınava aldı. Yerime oturdum sınav başladı. Sınav sorularından 2 taneyi çözdüm. 3’ncüyü çözüyordum sınav personeli yanıma geldi ve ehliyetle sınava girdiğim için sınavdan çıkardı. Duruma sinirlendim ve sınava girdiğim üniversitedeki memura durumu bildirdim ilgilenmedi. Bende sinirden soruları sosyal medyada paylaştım. Sınava girmek ehliyetle yasaksa beni neden sınava alıyorsunuz? Soruları çözdürüyorsunuz madem çözdürüyorsun, sınav bitiş saatini bekle. Öyle çıkar. Zaten paylaşımlardan saatler belli oluyor. 9. 40 ta medyaya dağıttım. Hem ehliyetle gitmemin sebebi sabah cüzdanımı kaybetmem.”

Saat Ele Veriyor

A.T’nin ilk 90 dakika dolmadan sınavdan çıkarıldığını adayın sosyal paylaşım platformunda paylaştığı yazıları kanıtlar nitelikte. Bilgisayar saati 10.39’u gösterirken aday 43 dakika önce soruları paylaşmıştı.

Sınavda Uyulması Gereken Kurallar

ÖSYM kendi internet sitesinde yer alan bilgilere göre adaylar sınavın ilk 90 dakikası sınavdan çıkarılamaz. İşte sınavda uyulması gereken kurallar şöyle:

“Kimlik ve güvenlik kontrolleri ile salona giriş işlemlerinin zamanında yapılabilmesi için, adayların sınava girecekleri binanın kapısında sınavın başlama saatinden en az 1 saat önce hazır bulunmaları zorunludur. Adaylar, sınav salonuna sınavın ilgili oturumuna ait Sınava Giriş Belgeleri ve nüfus cüzdanları/pasaportları kontrol edilerek alınacaklar, sıra numaralarının bulunduğu yerlere oturtulacaklardır. Salondaki görevliler ilk iş olarak adayların kimlik kontrollerini tek tek yapacaklardır. Sınav başladıktan sonra adayların her oturuma ait sınav süresinin ilk ¾’ü tamamlanmadan ve son 15 dakika içinde sınav salonunu terk etmeleri yasaktır. Sınav sırasında adayların, kısa bir süre için bile olsa (tuvalete gitmek dâhil) sınav salonundan çıkmaları yasaktır. Bu durumdaki adaylara kesinlikle izin verilmeyecektir. Sınav salonundan her ne sebeple olursa olsun çıkan aday bir daha sınav salonuna alınmayacak ve sınav süresinin ilk ¾’ü tamamlanıncaya kadar sınav binasında bekletilecektir. “

sikayetvar.com

Bir Cevap Yazın