Kuduza Yönelik Uçakla Oral İlaçlama Yapılacak

1
903
Kuduza Yönelik Uçakla Oral İlaçlama Yapılacak

Aksaray Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Bestami Zabun, Türkiye genelinde artan kuduz vakaları nedeniyle ülke genelinde özellikle tilkilere yönelik havadan uçakla oral aşılama uygulaması yapılacağını söyledi.

İl Müdürü Zabun, “Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından Türkiye genelinde kuduz vakalarının artması nedeniyle daha önce Ege Bölgesi’nde uygulanan havadan uçakla oral aşılama sistemini, özellikle mihrak kaynağı olan, kuduz virüsünün geliştiği tilkilere yönelik uçaktan aşılama programını başlattı. Nisan ayında 105 bin kilometre alan içerisinde İstanbul’dan Antalya’ya kadar uçaktan aşılama çalışması yapılacak. Nisan ayında da bitmiş olacak” dedi.

Aksaray’da 23 adet kuduz vakası tespit edildiğini ve gerekli çalışmaların yapıldığını belirten Zabun, “Aksaray ili olarak 2013 yılında ilimiz genelinde 23 adet kuduz mihrakı tespit edildi ve bunun tamamı tilkilerin ısırık vakalarından kaynaklandığı tespit edildi. Küçük ve büyükbaş hayvanların ayaklarından tilkiler ısırdığı zaman virüs bulaşıyor ve hayvanlar gelişen zaman içinde telef oluyor. Biz İl Özel İdaresi’nden almış olduğumuz ödenekle ilimiz genelinde büyükbaş kuduz mihrakı görülen yerlerde aşılama çalışması yaptık” şeklinde konuştu.

1 Yorum

Bir Cevap Yazın