kuflu peynir satisina izin yok

Konya’nın Ereğli ilçesinde, 350 kilogram küflendirilmiş peynire el konulurken satışını yapanlar hakkında yasal işlem başlatıldı.

Ereğli Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Belediye Zabıta Ekiplerinin de katılımıyla üretim izni olmayan küflü peynirin satışının engellenmesine yönelik denetimler sürüyor.

Advertisement

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Özkan Özgüven yaptığı açıklamada, küflü peynirin üretim izninin olmadığını, üretim izni ve kaydı olmayan hiç bir gıda ürününün satışına ve üretimine izin verilmeyeceğini ve bu konuda ilgili mevzuatlar çerçevesinde en ağır cezai müeyyidelerin uygulanacağını belirtti.

Özgüven, bu kapsamda pazar yerleri ve gıda maddesi satan işyerlerinde yapılan denetimlerde tespit edilen 350 kilogram küflü peynirlere el konularak ilgililer hakkında da 5996 sayılı kanun kapsamında gerekli yasal işlemlerin yapıldığını bildirdi. Esnafın mağdur olmaması açısından küflü peynir diye tabir edilen bu peynirleri satmamalarını, sattıkları peynirlerin etiketinde son tüketim tarihi, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının izninin olmasına dikkat etmelerini isteyen Özgüven, tüketicilerin karşılaştıkları olumsuzluklarda Alo 174 Gıda Hattına ihbarda bulunarak kendilerine yardımcı olmalarını istedi.

haber46

Bir Cevap Yazın