Kuleyin: Toprak, üretilemeyen, çoğaltılamayan bir doğal varlıktır

0
810
kuleyin
kuleyin

Vakfıkebir Tarım ve Hayvancılık Müdürü Remziye Kuleyin, su ve hava gibi yaşamın vazgeçilmez unsurlarından olan toprağın, üretilemeyen, çoğaltılamayan ve sınırlı bir doğal varlık olduğunu söyledi.

Remziye Kuleyin, “Dünya nüfusunun giderek arttığı ancak verimli toprak miktarının azaldığı gerçeği dikkate alındığında, toprak materyalinin planlı ve rasyonel olarak kullanılması, sanayileşme ve kentleşmenin yanı sıra ekonomik büyüme sağlanırken beraberinde doğanın tahribine ve kirlenmesine engel olunması ve gelecek kuşaklara daha yaşanabilir bir ortam bırakılması önem kazanmaktadır.” dedi.

Toprağın önemli bir bitki besin deposu, orman ve meralar için yetişme ortamı olmasının yanı sıra sanayi ve konut yerleşimi için bir mekân ve bazı sanayilerin de hammaddesi olduğuna dikkat çeken Küleyin, “Bu nedenle toprak, tarım sektörü için vazgeçilmez bir üretim faktörü olduğu kadar, tarım dışı sektörler içinde aynı derece önem taşımaktadır.” diye konuştu.

Bu durumun, toprağın çeşitli kullanımlar arasındaki dağılımının en doğru ve toplum yararına en uygun şekilde yapılmasını zorunlu kılmakta olduğunu anlatan Vakfıkebir Tarım ve Hayvancılık Müdürü Remziye Kuleyin, şöyle devam etti: “Toprağın korunması, dengeli kullanılması ve geliştirilmesi ise ancak, gelişen bilim ve teknoloji olanaklarından faydalanılarak detaylı bir şekilde toprak uygulama haritalanması, özelliklerinin çok iyi belirlenmesi ve gerekli planların yapılarak politikaların uygulanması ile mümkündür. Geri kazanımı mümkün olmayan toprakların, etkin kullanılmasıyla başta tarımsal uygulamalarında olumlu yansımalar görülmekle beraber, çevresel değerler de korunmuş olacaktır. Bu kapsamda, toprak materyali planlı ve rasyonel biçimde kullanılmalı ve çevrenin geri dönüşü zor olacak şekilde tahribine engel olunarak gelecek kuşaklara daha yaşanabilir halde bırakılması sağlanmalıdır.”

haber46

Bir Cevap Yazın