kumaştan “bitki tüpü” üretimi

0
1043
kumaştan “bitki tüpü” üretimi

Süleyman Demirel Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Tekstil Mühendisliği Bölümünde doğada kolay kaybolabilme özelliği bulunan biyobozunur kumaştan üretilen bitki tüpü, minerallerin ve suyun geçişini azaltarak bitkinin veriminin artmasını sağlıyor.

Tekstil Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sibel Kaplan, bitki kökündeki organik maddelerin toprağın alt katmanlarına geçmesini engellemek için Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Coşkan ile “Biyobozunur Tekstil Yapılarından Toprak İçerisine Yerleştirilen Zirai Tekstil Ürünlerinin Geliştirilmesi” projesini gerçekleştirdiklerini belirtti.

Fidanlarda kullanılan torbanın doğada bozulmasının çok uzun yıllar alan petrol esaslı sentetik polimerden üretildiğini vurgulayan Kaplan, bunun çevrenin yanı sıra iş gücü kaybı gibi çeşitli sorunları beraberinde getirdiğini ifade etti.

Kaplan, bu sebeplerden dolayı doğada kısa sürede bozulabilen ve kontrollü salınım sağlayan biyobozunur kumaştan bitki tüpleri oluşturduklarını anlattı.

Kaplan, minerallerin kökünde kalması sayesinde bitkinin veriminin arttığına dikkati çekerek, bu yöntemle özellikle gelişmesi uzun zaman almayan çilek, biber gibi bitkilerin gübreyi daha etkin kullanılabildiğini, daha az suyla daha fazla verim sağlanabildiğini kaydetti.

haber365

Bir Cevap Yazın