Kumkapı’da 5 ton balığa el kondu

0
894
Kumkapı'da 5 ton balığa el kondu

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Su Ürünleri Denetleme Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, Kumkapı Balık Hali’nde genel denetim gerçekleştirdi.

Bakanlığa bağlı 40 kişilik ekip, Kumkapı Balık Hali’nde denetim yaptı. Yaklaşık 5 saat süren denetimlerde satış için getirilen balıklar kontrol edildi. Balık kasaları açılarak istavrit, lüfer, turna, sazan, mezgit, tekir olarak bilinen balık türlerinin boy oranları ölçülerek kontrol edildi.

Av kurallarına uygun olmayan kasalar dolusu yaklaşık 5 ton balığa el konularak buz deposuna kaldırıldı. Ürünlerine el konulan balıkçılara 923 TL idari para cezası verildi. Buz deposuna kaldırılan balıkların veteriner hekimler tarafından insan sağlığına zararlı olup olmadığının belirleneceği, zararlı olanların imha edileceği, tüketime uygun olanların mezatla satılacağı ya da hayır kurumlarına bağışlanacağı belirtildi.

Su Ürünleri Kontrol Birim Şube Sorumlusu Yaşar Kayabaşı, yapılan denetimlerde av yasağına uygun olmayan balıklara el koyduklarını belirtti. Bu denetimlerin belirli aralıklarla yapılacağının altını çizen Kayabaşı, “ Denetimlerimiz belirli aralıklarla devam edecek. Esnafın bir kısmı tepkili olsa da, çoğunluğu bu denetimlerin daha sık yapılmasının kendi menfaatlerine olduğunu biliyorlar. Her ne kadar 5 ton balığa el koysak da esnafımızın daha bilinçli olduğunu gördük.” diye konuştu.

Bazı balıkçı esnaflar ise bu denetimlerden memnun olduklarını, denetimlerin sık sık yapılmasının kendileri içinde faydalı olacağını söyledi.

haberler.com

Bir Cevap Yazın