Kuraklığa dayanıklı tohum önerisi

0
881
Kurakliga-dayanikli-tohum-onerisi

Türkiye’de etkisini giderek hissettiren iklim değişikliği nedeniyle, kuraklığa dayanıklı tohum geliştirilmesi gerektiğine dikkat çeken uzmanlar, rekolte kaybının gıda fiyatlarında artışları hızlandırabileceği uyarısı yapıyorlar.

Genetiği değiştirilerek olumsuz hava koşullarına dayanıklı tohum üretimi yapılıyor. Ancak bu durum ve ithal tohumlar ülkemizde yerli tohumların kaybolmasına neden oluyor.

Advertisement

İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji ve Afet Yönetimi uzmanı Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, 2014 yılında Türkiye genelinde Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz dışındaki bölgelerde yağışın mevsim normallerinin altında, sıcaklıkların ise mevsim normallerinin üzerinde olacağını belirtti. Kadıoğlu şunları söyledi:

“Uzun vade de daha çok kurak topraklarda yetişen ürünlere yönelmemiz lazım. İklimimiz değişiyor. Buharlaşma nasıl olacak onu bilerek tarım ürün desen artısını değiştirmesi gerekiyor. Tarıma uygun olan arazileri iklim değişikliğine göre planlamak gerekiyor. Tarıma elverişli bölgeleri ayırmalı. Sulama alt yapılarının ayarlanması gerekiyor. Rastgele yapılaşmadan ziyade birinci sınıf tarım bölgesi olacak yerler için uygulamaya geçilmelidir.”

Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis, yerli tarım üretiminin kalitesinin ve verimliliğinin artırması gerektiğini söyledi.

haber46

Bir Cevap Yazın