Kuraklık Tehlikesini Atlatan Çiftçinin Yüzü Güldü

0
827
Kuraklik-Tehlikesini-Atlatan-Ciftcinin-Yuzu-Guldu

Adana’nın Kozan ilçesinde son günlerde yağan sağanak yağmur, çiftçilerin yüzünü güldürdü.
Bu yıl kurak geçen mevsim nedeniyle bir damla dahi düşmeyen yağmur, 4-5 gün yağınca hem vatandaşın hem de buğday çiftçisinin yüzünü güldürdü.

İlçedeki çiftçiler buğday tarlalarına giderek hem buğdaylarına, hem de yağmurun etkisine baktılar.
Bağtepe Köyü Muhtarı Ethem Kurt, yağmurun yeteri kadar yağdığını belirterek, “Daha önce çok sıkıntılı günlerimiz olmuştu. Yağışlardan umudumuzu kesmiştik artık. Son günlerde yağan yağışlar ekinlerimizin bitmesine neden oldu. Bu yağmurun her şeye hayrı oldu” dedi.

Çiftçilerden Bilal Kurt ise yağmurun çiftçilerin yüzünü güldürdüğünü ifade ederek, “Barajlarımızdaki kuraklığa bir nebzede olsun faydalı oldu. Ekin tarlaları çok kötü durumdaydı. Kuraklıktan çok korkuyorduk. Çevremizdeki insanların yüzde altmışı tarımla geçimini sağlıyor. Rabbime binlerce şükürler olsun” diye konuştu.

Kozan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Şahbazoğlu da yaptığı açıklamada, “Çiftçilerimiz her tarafta yağmur duası yaptılar, yağmurlar sonrası çiftçilerimizin yüzü güldü. Çiftçilerimiz memnun hatta bazı köylerde bayram havası yaşandı” ifadelerini kullandı.

Şahbazoğlu, Kozan Barajı’ndaki su miktarının ise 5-6 santim yükseldiğine dikkat çekerek, “İnşallah ileriki aylarda; mart, nisan aylarında yağışlar devam ederse barajlarımızda da su sıkıntısı olmaz. Şu anda Kozan Barajı’nda 48 milyon metreküp su var. Bu su ancak narenciyeye yeter. Şu durumda bölgemizde ikinci ürüne su verilmez” dedi.

Ekim ayından beri kuraklığın son günlerde yağan yağmurla atlatıldığını söyleyen Kazım Gürbüz adlı çiftçi ise, “Buğdaylarımızın bir kısmı yeşermemişti. Bu yağan yağmurlardan dolayı çiftçilerimiz memnun ve buğday tarlarında korkacak bir şey yok. Bundan sonra yağacak yağmurlarla daha iyi olacağına kanaat getiriyoruz” şeklinde konuştu.

haber365

Bir Cevap Yazın