Kuraklık Trakya Çiftçisini’de Vurdu

0
808
Kuraklik-Trakya-Ciftcisinide-Vurdu

Trakya Bölgesi’nde yağışların yetersizliği nedeniyle oluşan kuraklık, çiftçiyi ve tarım ürünlerini olumsuz etkiliyor. Türkiye’nin buğday ambarı Trakya’da buğdayların renkleri değişirken, ürünlerde hastalıklar arttı.

Çiftçiler, 10 gün daha yağmur yağmadığı takdirde buğdayların bozulacağını ifade ederken, Uzunköprü Ziraat Odası Başkanı Yavuz Karamolla ise kuraklık nedeniyle buğdayda sıkıntı yaşanmaya başlandığını kaydetti.

Edirne’nin Uzunköprü ilçesinde çiftçilikle uğraşan Salim Çınar, 72 yaşına kadar böyle kurak bir seneye rastlamadığını söyledi. Çok şaşkın olduklarını ifade eden Çınar, “Türkiye için daha önceden de kuraklık periyotları söyleniyordu ama bu kadar kurak bir yıl yaşamadık. Bir hafta 10 gün daha yağış olmazsa kurumaya yüz tutmuş buğdayların hepsi çöpe gider bir daha da geri gelmez. Yakın zamanda bir yağış olur ümidiyle hastalanmış olan buğdaylarımızı çıkartarak yerine yenilerini ektik. Fakat umudumuz yok. Çok üzülüyoruz görünen o ki üzüntülerimizle de kalacağız” dedi.

Uzunköprü Ziraat Odası Başkanı Karamolla ise, buğdayda kuraklık nedeniyle sıkıntı yaşanmaya başlandığını ifade ederek, “Bazı yerlerde buğday renk değiştirmiş, kırmızı bir renk almış. Buğdayın kuraklıktan dolayı tutunma sıkıntısı çektiğini tespit ettik. Ekili alanlarda kuraklığın olumsuz etkileri belli oluyor. Kış kuraklığı çok tehlikelidir yaz kuraklığına benzemez. Kışın toprakta su depolanacak ki, mahsullerin kökleri ihtiyaç olduğunda bunları kullanabilsin. İnşallah bir an önce yağış olur da sıkıntı ortadan kalkar” diye konuştu.
haber46

Bir Cevap Yazın