Kurban Bayramı için hayvan ithalatı yok

1
983
Kurban-Bayrami-icin-hayvan-ithalati-yok

Et ve Süt Kurumu Genel Müdürü Kemaloğlu, kurban Bayramı için herhangi bir hayvan varlığı sıkıntısı görülmediğini, bayram için hayvan ithalatı yapılmayacağını ifade etti.

ANKARA – Et ve Süt Kurumu (ESK) Genel Müdürü İsmail Kemaloğlu, Kurban Bayramı’nın Türkiye’deki et piyasasında çok önemli bir nokta olduğunu anımsatarak, büyükbaş hayvanların yüzde 28’inin, küçükbaş hayvanların ise yaklaşık yüzde 33’ünün Kurban Bayramı’nda kesildiğini kaydetti. Kurban kesimi sonrasında tüketicilerin etin bir kısmını stokladığı için belirli bir süre talepte azalma görüldüğünü belirten Kemaloğlu, bu durumun da et fiyatlarının artmasına engel olduğuna dikkati çekti. Türkiye’de son dönemde yaşanan et fiyatlarındaki hareketlenmenin, Kurban Bayramı’na kadar devam edebileceğini, daha sonrasında bir hareketlenme beklemediklerini ifade eden Kemaloğlu, “Bakanlığımız 3 milyon hayvanın Kurban Bayramı için hazırlandığı mesajını verdi. Son hesaplamalara göre Kurban Bayramı için herhangi bir hayvan varlığı sıkıntısı görünmüyor. Dolayısıyla şu anda Kurban Bayramı için ithalat söz konusu değil” diye konuştu.

Yerli besicinin yanında

İsmail Kemaloğlu, ESK’nin, besicilerin Kurban Bayramı’nda satamadıkları hayvanlarını daha önceki yıllarda aldığını, bu sayede üreticiye destek olduğunu hatırlattı. Kurumun piyasayı düzenlediğini ve yerli besicinin yanında olduğunu vurgulayan Kemaloğlu, şunları kaydetti:

“Bu manada ola ki besicilerin satamadığı, elinde kalan hayvanları almamız açısından hiçbir sorun yok. Et ve Süt Kurumu arz-talep dengesini gözeterek fiyat istikrarı sağlamaya uğraşıyor. Kurban Bayramı sonrası elde kalan, satılamayan hayvanlar için Kurumumuzun stoklama, kombina altyapısı müsait.”

haber365

1 Yorum

Bir Cevap Yazın