Kurban Bayramı’nda ‘Türkiye’de Şaplı Hayvan Sevkiyatının Yapılacağına’ Dair İddialar

0
935
Kurban-Bayraminda-Turkiyede-Sapli-Hayvan-Sevkiyatinin-Yapilacagina-Dair-Iddialar

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Kurban Bayramı öncesi “Türkiye’de şaplı hayvan sevkiyatının yapılacağına” dair haberleri yalanlayarak, bu tür haberlerin, sadece provokatif düşüncelerin ürettiği ve hayvan üreticilerine zarar veren girişimler olduğunu bildirdi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Kurban Bayramı öncesi “Türkiye’de şaplı hayvan sevkiyatının yapılacağına” dair bazı basın yayın organlarında çıkan haberler üzerine, açıklama yapılmasına ihtiyaç duyulduğu bildirildi.
Kurban Bayramı’nın yaklaşması sebebiyle, kimi çevrelerin halkın kafasını karıştırmaya ve bunun üzerinden Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nı töhmet altında bırakmaya çalışmak istendiği ifade edilen açıklamada, “Hayvan sevkiyatında aşı kağıdı zorunluluğu kaldırıldı” şeklinde yalan ve yanlış haberlerin, sadece provokatif düşüncelerin ürettiği ve hayvan üreticilerine zarar veren girişimler olduğu kaydedildi.
Türkiye’de yılın hiçbir döneminde şap hastalığı tespit edilmiş hayvanın sevkiyatına izin verilmediği vurgulanan açıklamada şunlar kaydedildi:
“Şap hastalığı belirlenen hayvanların etrafında, 10 kilometrelik koruma ve gözetim bölgesi oluşturulmakta ve bu alanda hayvanların giriş ve çıkışına izin verilmemektedir. Hayvanlar sevk işleminden önce Resmi Veteriner Hekimler tarafından kontrol edilmektedir. Kontrol işleminde hayvanların küpeli ve veri tabanına kayıtlı olup olmadıkları ile bulaşıcı hastalıklar açısından risk teşkil edip etmediklerine bakılmaktadır. Uygun olanların sevkiyatına müsaade edilmektedir. Önümüzdeki Kurban Bayramında da şaplı hayvan satılması veya buna göz yumulması söz konusu değildir. Böyle bir duruma da asla izin verilmeyecektir.”
Açıklamada, şap hastalığının ekonomik yönden önemli olan bir hastalık olduğu belirtilerek, bu nedenle hastalığın hayvandan insana geçtiğine dair iddiaların da tamamen gerçek dışı olduğu belirtildi.
Türkiye’nin mevcut büyük ve küçükbaş hayvan varlığının dikkate alındığında kurbanlık hayvanlarla ilgili de herhangi bir sıkıntının olmadığın altı çizilen açıklamada, konuyla ilgili ithalat lobisinin yanlış yönlendirmelerine de halkın itibar etmemesi gerektiği vurgulandı.

haberdunya

Bir Cevap Yazın