Küresel tarım üretiminde düşük artış bekliyor

0
936
Küresel tarım üretiminde düşük artış bekliyor,tarımsal desteklemeler,tarımsal ekonomi,tarımsal hibe,tarımsal enflasyon
Küresel tarım üretiminde düşük artış bekliyor,tarımsal desteklemeler,tarımsal ekonomi,tarımsal hibe,tarımsal enflasyon

Paris – Merkezi Paris’te bulunan Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), küresel tarım üretiminde düşük bir artış bekliyor.

Bugün kamuoyuna açıklanan, OECD’nin “tarımda genel görünüm” raporunda, gelecek 10 yıllık sürede, kürüsel tarım üretiminde yıllık sadece yüzde 1,5 oranında artış öngörüldü.

2003 ve 2012 yılları arasında küresel tarım üretiminde yüzde 2,1 artış sağlandığı hatırlatılan rapora göre, gelecek 10 yıl için ise daha düşük bir büyüme öngördü. “Tarım alanlarındaki genişlemenin sınırlı kalması, üretim maliyetleri çevrecilik alanındaki baskılar, mali kaynakların kısılması”, tarım üretimindeki düşük artışa neden gösterildi.

Dünya Gıda Örgütü ile ortak hazırlanan raporda, üretimin düşük olması ve talebin artması nedeniyle, tarım ve hayvan ürünleri fiyatlarının orta dönemde tarihi ortalamanın üzerinde olacağı tahmininde de bulunuldu.

Tarım sektörünün giderek daha fazla pazar bağımlı hale geldiği saptamasında bulunulurken, “Geçmişin tersine, gelişmekte olan ülkeler için tarım sektörünün ekonomik alanda önemli yatırım fırsatları ve ekonomik faydalar sunacağı” yorumu yapıldı.

Piyasaya yeteri kadar tarım ürünü sürülememesi, fiyat oynaklığı ve ticarette yaşanan kesintilerin, gıda güvenliğini tehdit ettiği hatırlatılarak, fiyat oynaklığıyla ilgili tehdide özelikle dikkat çekildi.

Raporda, “2012 yılında yaşanan kuraklık gibi bir tehlikenin de tekrar gündeme gelmesiyle tarım ürünlerinde dünyada fiyatların yüzde 15 ile 40 arasında artabileceği” uyarsında bulunuldu.

haber365

Bir Cevap Yazın