Kuru Meyve Okullara Girecek

0
927
KURU MEYVE OKULLARA GİRECEK

AYDIN (İHA) – Kuru meyve sektöründe iç tanıtıma destek vermeye hazırlanan ihracatçılar, yeni ve sağlıklı bir tüketici neslinin oluşmasına katkı sağlamak için okullara girmeyi planlıyor.

Kuru meyve ihracat rakamlarını değerlendiren Ege Kuru Meyve ve Mamulleri Yönetim Kurulu Başkanı Osman Öz, iç tanıtıma da ağırlık vereceklerinin sinyalini verdi.

Türkiye geneli kuru meyve ihracatını değerlendiren Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Osman Öz, “Türkiye Geneli Kuru Meyve ve Mamulleri ihracatımız 2012 yılında bir önceki yıla göre miktar bazında yüzde 8,8 oranında artarken, ihracat gelirimiz yüzde 0,4 oranında artış göstererek yaklaşık 1,4 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. 2013 yılının ilk üç ayında ise kuru meyve sektörümüzün ihracatı bir önceki yılın aynı dönemine göre miktar bazında yüzde 20,7 oranında artarken, değerde yüzde 10,5 oranında artmıştır. 2013 yılı Ocak-mart döneminde bir önceki yıla göre miktar bazında en fazla artış gösteren ilk üç ürün yüzde 444 ile kuru incir, yüzde 114 ile elma kurusu ve yüzde 65 ile kuru erik olmuştur” dedi.

Başkan Öz sözlerine şöyle devam etti;“Türkiye geneli 2011 yılında kuru meyve ve mamulleri ihracatı yapılan ülke sayısı serbest bölgeler hariç 113 iken 2012 yılında 125’e yükseldiğini görüyoruz. Ülke grupları itibariyle bakıldığında ihracatımızın arttığı ülke grupları, ihracat artışında öne çıkan ülkeler ile ülke grubundaki ihracat artış oranları şu şekilde özetlenebilir: Afrika ülkeleri özellikle Libya, Mısır, Cezayir ve Sudan’a yüzde 45,6, Türki Cumhuriyetler yüzde 11, Asya ve Okyanusta özellikle Pakistan, Filipinler, Çin, Tayvan, Hindistan, Hong Kong, G. Kore, Vietnam, Japonya, Singapur ve Malezya’ya yüzde 6,6 ve Ortadoğu ülkeleri olan Irak, BAE, Umman, Kuveyt ve Ürdün’e yüzde 5,2’dir”

Ürün grupları itibariyle 2013 yılında gerçekleşecek olan kuru meyve ihracatını değerlendiren Osman Öz, 2013 yılında, kuru meyve ihracatımızın yüzde 10’luk bir artışla 1,55 milyar dolar olarak gerçekleştirmeyi, Ege İhracatçı Birlikleri olarak bu ihracattan 900 milyon dolarlık pay almayı ve 2012/2013 ihracat sezonu sonunda çekirdeksiz kuru üzüm ihracatını 230 bin tonla kapatmayı öngördüklerini belirtirken kuru incir ihracatında da bugün itibariyle geçen sezona göre yüzde 25 oranında artış olduğunu dile getirdi.
En çok kuru meyve ihracatı yapılan ülkelere de değinen Öz,”Geleneksel olarak sektörümüzün en fazla ihracat yaptığı ülkeler başta İngiltere, Almanya, Hollanda, Fransa, İtalya, Belçika, İspanya olmak üzere AB ülkeleri ile ABD, Rusya Federasyonu ve Kanada’dır. Son 3-4 yılda artan taleple birlikte bu ülkelere Irak ve Çin başta olmak üzere Uzakdoğu ülkeleri de eklenmiştir, AB’nin ihracatımızdaki payında az da olsa gerileme görülmektedir” dedi.

SAĞLIKLI BİR NESİL İÇİN KURU MEYVE

Ege Kuru Meyve ve Mamulleri Yönetim Kurulu Başkanı Osman Öz,”Yurtdışı tanıtımının yanı sıra, iç tanıtıma da yönelmek istiyoruz. Şu anda Sağlık Bakanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı ile ortak yürütülecek bir projenin çalışmalarını başlattık. Süt kampanyasında olduğu gibi, çocuklarımıza okullarda dağıtılmak üzere küçük paketlerde haftada bir gün kuru meyve dağıtımı yapılmasını istiyoruz. Bu bağlamda devlet desteğiyle bu besleyici ve sağlıklı ürünlerimizin tüketimini arttırmak niyetindeyiz. Bunu yapmaktaki amacımız ise yeni ve sağlıklı bir tüketici nesil oluşmasına katkı sağlamaktır” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Kasım ayında Bakanlık’tan alınan onayla kurulan, kuru incir, kuru üzüm, kuru kayısı ve antep fıstığını tek bir çatı altında toplayan Kuru Meyve Tanıtım Grubu’nun yurtdışı tanıtım faaliyetleri hakkında bilgi veren Kuru Meyve Tanıtım Grubu Başkanı Eli Alharal, Mayıs ayı itibariyle başta Japonya ve Çin olmak üzere belirlenen hedef pazarlara yönelik eş zamanlı kuru meyve tanıtım faaliyetleri gerçekleştireceklerini açıkladı.

haber346

Bir Cevap Yazın