Kuru meyvede yol haritası

0
1151

2023’te 5 milyar dolar ihracata ulaşabilmek için Çin, Hindistan ve Rusyayı pazar seçen Türkiye Kuru Meyve Sektör Kurulu, söz konusu ülkelerde ticari heyetlerle tanıtım yapılması kararı aldı.

Türkiye’nin dünya lideri olduğu çekirdeksiz kuru üzüm, incir ve kayısının üretim ve ihracat politikalarının belirlendiği Türkiye Kuru Meyve İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu, 2011 yılı için rotasını çizdi. Kurul Başkanı Eli Alharal, sektör olarak 2010 yılını 1 milyar 250 milyon dolar ihracatla kapattıklarını, 2023’te de Türkiye’nin 500 milyar dolar ihracat hedefine 5 milyar dolarlık katkı koymak istediklerini hatırlattı. Kuru meyve sektörü olarak bu yıl 1.5 milyar dolar hedeflediklerini vurgulayan Alharal, “Yıllık hedefler yanında, daha uzun projeksiyonlu hedeflerimiz var. 2023’te 5 milyar dolar ihracat rakamına ulaşabilmek için hedef pazarlar belirledik. Bu pazarların ilk halkası olan Çin, Hindistan ve Rusya’ya bu yıl ‘Sektörel Ticaret Heyeti Organizasyonu’ düzenlemeyi programa aldık. Dünya nüfusunun yüzde 35’lik diliminin yaşadığı bu ülkelerde son yıllarda oluşan varlıklı kitlenin sağlıklı olan Türk kuru meyvelerini daha fazla tüketmeleri için tanıtım yapacağız” diye konuştu.

Ambalaj Yarışması

Kuru meyvenin tüketiciye ulaşımında ambalajın çok önemli olduğunu belirten Alharal, bu yıl ambalaj tasarım yarışması düzenleme kararı aldıklarını kaydetti. Türkiye genelinde düzenlenecek yarışmasında, ortaya çıkacak tasarımlarla kuru meyve ürünlerinin doğru ambalajlarla tüketiciye ulaşacağına işaret eden Alharal, “Türk kuru meyve sektörü olarak bugüne kadar yeterince ilgi göstermediğimiz ambalaj tasarımı konusunda yapılacak bu yarışma Türk kuru meyve sektörüne imaj kazandıracak” dedi.

Bir Cevap Yazın