kurutmalıklar satışa hazır

0
907
kurutmaliklar-satisa-hazir

Gaziantep mutfağında önemli bir yere sahip olan kurutmalık sebzelerin yapımı ve satışları başladı. Gaziantep’te, ailelerin bütçelerine katkıda bulunmak için hazırladığı kurutmalıklar, yurt içi ve yurt dışında oldukça yoğun talep görüyor.

Gaziantep’te kış ayına hazırlıklar şimdiden başladı. Bahçeden toplanan acur, kabak, patlıcan, biber ve salatalıklar kentin yüksek yerlerinde oluşturulan alanlarda kurutularak kış ayına hazırlık yapılıyor. Sadece Gaziantep’te talep bulmayan kurutmalıklar özellikle İstanbul, Ankara, İzmir gibi birçok ilin yanı sıra yurt dışından da büyük ilgi görüyor.

Tamamen doğal ürünler yetiştirdiklerini belirten kurutmacı Mustafa Toz, bu yüzden çok talep aldıklarını ifade etti. Toz, “Biz burada biber, patlıcan, acur, kabak dolması yapıyoruz. Biberler ve patlıcanlar kendi üretimlerimiz. Fidesinden tutun yetişip meyvesini verene kadar kendi üretimimiz. Bunlar tamamen doğaldır. İlaç veya herhangi bir sağlığa zararlı bir madde kesinlikle kullanılmamaktadır. Doğal olarak ürettiğimiz ürünler Gaziantep içine, Türkiye geneline ve yurt dışına daha ihracata gidiyor. Biberin kurutulması bu mevsimde bir hafta veya 10 gün arasında değişiyor. Patlıcan ve acur 2 veya 3 gün içerisinde çıkıyor. En uzun kuruma süresi olan biber.” dedi.

Kurutulan ürünleri şimdilik yurt içi gönderdiklerini dile getiren bir diğer kurutmacı Harun Toz ise ürünlerinin en büyük özelliğinin hormonsuz olması olduğunun vurguladı. Her yörenin ağız tadının farklı olduğuna dikkat çeken Toz, insanların isteğine göre ürünleri yönlendirdiklerini kaydetti.

Halden aldıkları biberleri oydurarak her bir ipe 50 adet biberin dizildiğini ifade eden kurutmacı Ökkeş Ak da, biberlerin kurutulduktan sonra özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi illere dağıttıklarını söyledi.

haber46

Bir Cevap Yazın