kuruya tam gaz

0
932
Kuru-gazladi

Kış mevsiminin vazgeçilmez yemeği kuru fasulye ‘lüks’ oldu. Fiyatıyla etle yarışır hale gelen kuru fasulye yüzde 59 zamla 12 liraya çıktı, 17 liraya koşuyor.

Yüksek protein değeri ile etin alternatifi olarak görülen kuru fasulye, fiyatıyla da etle yarışır hale geldi. Kış aylarında büyük rağbet gören kuru fasulye, zam şampiyonu oldu. Kilo fiyatı yüzde 59 artarak 12 liraya fırladı. 17 lira seviyesi de konuşulmaya başlandı. Türkiye Ziraatçılar Derneği Başkanı İbrahim Yetkin, ülkemizde yılda yaklaşık 90 bin ton kuru fasulye üretilirken, 130 bin ton tüketim gerçekleştiğini söyledi. Bu nedenle ithalat yapıldığını belirten Yetkin, son 3 ayda Arjantin’de yaşanan kuraklık, Çin’deki aşırı yağışlar ve Türkiye’de üretimin düşmesi nedeniyle fiyatların yüzde 59 arttığını kaydetti.

ARACI KAZANIYOR

Toptan satışta kilogramı 8-9 lira olan kuru fasulyenin perakende fiyatının 10-12 lira arasında değiştiğine değinen Yetkin, şöyle konuştu: “İhtiyaç karşılanmadığı için ithal ediliyor ve üretim alanı giderek daralıyor. Üretim alanı daraldığı için de arz talep noktasında fiyatlar dalgalanıyor. Böyle giderse kuru fasulyenin fiyatı daha da artabilir, hatta 17 liraya kadar çıkabilir. Çiftçiler üretim konusunda teşvik edilmeli.” Protein yönünden zengin ve ete yakın besin değerine sahip olduğu için ‘fakir eti’ olarak da bilinen kuru fasulyenin, özellikle vejetaryenler için çok kıymetli bir besin maddesi olduğunun altını çizen Yetkin, “Kuru fasulye, TOBB bilgi sistemi verilerine göre ortalama kilogram fiyatı 16 lira olan karkas ete yaklaştı” dedi. Oluşan tabloda üretici kazanıyor gibi görünse de, aslında aracıların kazandığını ve tüketicinin kaybettiğini ifade eden Yetkin, aracıların stoklayarak el koyduğunu ve ürünleri pahalı sattığını söyledi.

SEBZE-MEYVE DE ATEŞ PAHASI

Kuru fasulyeye zam yağarken, sebzemeyvede de yüksek fiyatlar dikkat çekiyor. Pek çok sebze-meyve ateş pahası fiyatlarla tüketicilere sunuluyor. Özellikle patates, domates, patlıcandaki fiyat artışları dikkat çekiyor. İşte marketlerden bazı fiyatlar:

 haberekonomi

Bir Cevap Yazın