Kuvvetli yağışa dikkat!

0
1121

Yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemizin kuzey, iç ve doğusunda görülecek yağışların, Doğu Karadeniz Kıyıları (Giresun, Trabzon, Rize) ile Diyarbakır, Batman, Siirt, Mardin, Elazığ, Tunceli, Bingöl, Muş, Bitlis, Hakkari ve Şırnak çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Yağışlar; kıyılar ile Güneydoğu Anadolu’da yağmur ve sağanak, yağış alan diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak.

HAVA SICAKLIĞI: İç ve doğu bölgelerimizde 1 ila 3 derece azalacak, Marmara’da 1 ila 3 derece artacak. 

RÜZGAR: Genellikle batı ve kuzeybatı, Marmara ile doğu bölgelerimizde güney ve güneybatı yönlerden hafif arasıra orta kuvvette esecek.

METEOROLOJİ’DEN UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Doğu Karadeniz Kıyıları (Giresun, Trabzon, Rize) ile Diyarbakır, Batman, Siirt, Mardin, Elazığ, Tunceli, Bingöl, Muş, Bitlis, Hakkari ve Şırnak çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Kıyılar ile Güneydoğu Anadolu’da yağmur ve sağanak, yağış alan diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak yağışların meydana getirebileceği olumsuzluklara karşı (sel, su baskını, ulaşımda aksamalar vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

BUZLANMA VE DON OLAYI UYARISI: Trakya ile ülkemizin iç ve doğu kesimlerinde gece ve sabah saatlerinde buzlanma ve don olayı beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA: Parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinde doğusu (İstanbul, Kocaeli ve Sakarya) yağışlı geçecek. Yağışlar; yağmur, yüksek kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak.

EGE: Parçalı ve çok bulutlu geçecek. Gece ve sabah saatlerde iç kesimlerde yer yer buzlanma ve don olayı görülecek.

AKDENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, doğusu (Adana, Mersin, Osmaniye, Kahramanmaraş, Hatay) aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar genellikle sağanak, iç kesimlerin yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Gece ve sabah saatlerinde Göller yöresi ile bölgenin yükseklerinde buzlanma ve don olayı görülecek.

İÇ ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, bölgenin doğusu (Yozgat, Çankırı, Sivas, Nevşehir, Niğde, Kayseri ve Karaman) karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçecek. Gece ve sabah saatlerinde yer yer buzlanma ve don olayı görülecek.

BATI KARADENİZ: Parçalı çok bulutlu ve aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar; kıyılarda yağmur, iç kesimlerde ise karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Gece ve sabah saatlerinde iç kesimlerde buzlanma ve don olayı görülecek.

ORTA VE DOĞU KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu ve aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar, Doğu Karadeniz kıyılarında kuvvetli olmak üzere kıyılarda yağmur ve sağanak, bölgenin iç kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak.

DOĞU ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, bölge geneli karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçecek. Yağışlar, Tunceli, Bingöl, Elazığ, Muş, Bitlis, Hakkari ve Şırnak çevrelerinde kuvvetli olacak. Gece ve sabah saatlerinde bölgenin kuzeyinde buzlanma ve don olayı görülecek.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmurlu geçecek. Yağışların Diyarbakır, Batman, Siirt ve Mardin çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIKLARINI DERECELERİYLE GÖRMEK İÇİN HARİTALARIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ…

Haber Kaynağı: Sabah Gazetesi -www.sabah.com.tr

Bir Cevap Yazın