Lavanta köylülerin geçim kaynağı oldu

0
1803
lavantaEge Bölgesi’nde özellikle Muğla ve Aydın’da yetişen, halk arasında “kargan otu” olarak bilinen lavanta, orman köylüsünün geçim kaynağı oldu. Tali orman ürünleri arasında sayılan ve birçok hastalığa iyi geldiği söylenen lavanta, aktarların en çok satanlar listesinde yer almaya başladı.
Muğla’nın Yatağan ilçesine bağlı Gökgedik, Katrancı, Kırıkköy ve Zeytinköy bölgesinde bol bulunan lavanta, köylüler tarafından toplanarak kilosu 1 ile 2 liradan satılıyor. Yakın zamana kadar ormanlarda kendiliğinden yetişen bu bitki, son yıllarda orman tali ürünleri içinde önemli hale geldi. İlkbaharın son aylarında çıkan mor renkli tomurcuklu kısmı bitki çay ıolarak değerlendirilirken yaz aylarına bırakılarak kurumuş halde toplanan kısmı ise gıda, ilaç ve kozmetik sanayisinde kullanılıyor.
Katrancı köyünde yaşayan Ramazan Çakmak, yıllardır bu işi yaptığını ve aile ekonomisine ciddi bir katkı sağladığını belirtiyor. Çakmak, birçok ailenin geçimini lavantadan sağladığını vurgulayarak, bu bitkinin bazı hastalıkların tedavisi için de umut kaynağı haline geldiğini söylüyor.
Lavantanın Yatağan’da yoğun bulunduğu bölgenin sorumlusu olan Orman İşletme Şefi Özay Arslan ise köylülerin bu tür orman tali ürünlerinden gelir sağlaması için her türlü desteği verdiklerini kaydediyor.(CİHAN)

Bir Cevap Yazın