Libya’ya pirinç ihracatına başlandı, 15 milyon dolarlık ihracat hedefliyor

0
1174

Türkiye’den Kuzey Afrika ülkesi Libya’ya pirinç ihracaatı başladı. Sezon Pirinç Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erdoğan, Ürdün, Suriye ve Suudi Arabistan’dan sonra Libya’ya da pirinç ihracatına başladıklarını açıkladı. Erdoğan, “Şu ana kadar Libya ile yapmış olduğumuz kontratların tutarı 6,5 milyon dolar. 2011 yılı için toplam 15 milyon dolarlık bir hedef belirledik.” dedi.

Ortadoğu ülkelerinden gördükleri talep doğrultusunda Ürdün, Suriye ve Suudi Arabistan’da Sezon markası ile 5 bin tonluk satış rakamına ulaştıklarını ifade eden Mehmet Erdoğan, ocak ayı itibariyle Libya’ya pirinç ihracatına başladıklarını söyledi. Bölgede tanınan ve güvenilen bir firma olduklarını kaydeden Erdoğan, “Sezon Pirinç olarak Ortadoğu’da tanınan bir firmayız, piyasalarla bağlantı içerisindeyiz. Libya’da ihracata başlamamız bölgedeki alıcıların bizimle irtibata geçmesi sonucunda alınan bir karar oldu.” dedi. 

Bu sene Ortadoğu ülkelerinde büyümeyi hedeflediklerini ifade eden Erdoğan, 2009 yılındaki ihracatlarının 7,5 milyon dolar civarında olduğunu belirterek, “Ocak başından şu ana kadar Libya ile yapmış olduğumuz kontratların tutarı 6,5 milyon dolar. 2011 yılı için toplam 15 milyon dolarlık bir hedef belirledik. Tabii ki tarımsal emtialarda fiyat hareketleri son yıllarda çok arttı, dünya piyasaları ile entegre olmak da bizim için öncelikli hedef.” diye konuştu.

Kuzey Afrika ülkelerinde de varlıklarını artırmayı planladıklarını söyleyen Erdoğan, Türki cumhuriyetlere neden ihracat yapmadıklarını ise, “Arap ülkeleri pirinci yoğun olarak kullanıyorlar. Aynı kültür Azerbaycan dışındaki Türki cumhuriyetlerde yok. Ayrıca bu ülkelerin alım gücü bizim uzmanı olduğumuz üst kalite pirinç için henüz yetersiz.” diye açıkladı.

(CİHAN)

Haber Kaynağı: Zaman Gazetesi – www.zaman.com.tr

Bir Cevap Yazın