Limon çekirdeği ayıklama derdi bitiyor

0
1096
Limon çekirdeği ayıklama derdi bitiyor

Mersin’in Erdemli ilçesinde kurulu ALATA Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu’nda yürütülen ”çekirdeksiz limon” üretme projesi başarıyla sonuçlandı.

Mersin’in Erdemli ilçesinde kurulu ALATA Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu’nda yürütülen ”çekirdeksiz limon” üretme projesi başarıyla sonuçlandı. Limonların kraliçesi olarak adlandırılan ”kütdiken” cinsinden elde edilen 3 çekirdeksiz limon çeşidine ”Mersin”, ”Uzun” ve ”Gülşen” adı verildi.

ALATA Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu’nda projeyi yürüten turunçgil uzmanı ve ziraat yüksek mühendisi Güçher Kafa, yaklaşık 7-8 yıl önce limonlarda mutasyon ıslahı yoluyla çekirdeksiz ırk geliştirmek için başlattıkları çalışmayı, Doç. Dr. Aydın Uzun, Doç. Dr. Osman Gülşen ve ziraat yüksek mühendisi Übeyit Seday ile yürüttüklerini bildirdi.

Çalışmanın sonucunda ”Mersin”, ”Uzun” ve ”Gülşen” adını verdikleri çekirdeksiz limon ile ”Eylül” adını verdikleri erkenci limon çeşitlerini geliştirmeyi başardıklarını anlatan Kafa, çeşitlerin tescil çalışmalarının tamamlandığını, virüsten arındırma çalışmalarının ise devam ettiğini vurguladı.

Bu işlemler de tamamlandıktan sonra çekirdeksiz limon fidanlarını 2014’ün sonuna doğru Türk üreticisine arz edeceklerini ifade eden Kafa, çekirdeksiz limon çeşitleriyle özellikle Avrupa pazarlarının Türk limon üreticisine ardına kadar açılacağını söyledi.

Kafa, dünyada keşfedilmiş birçok çekirdeksiz limon çeşidi bulunduğunu anlatarak, ülkemiz için düşünüldüğünde bu çeşitlerin Türkiye için ilk olduğunu vurguladı.

Güçher Kafa, bu çeşitlerin kalite, verim ve yetiştiricilikteki bazı sıkıntılardan dolayı dünya piyasasında çok fazla tutunamadığını da ifade etti.

Kaynak: http://www.tarimtv.gov.tr/

Bir Cevap Yazın