Limon el yakıyor!

0
1068
limon

Geçen ay markette fiyatı en çok artan ürün olan limonun, eylülde başlayacak hasat döneminde de fiyatının yüksek olması bekleniyor
Mersin Turunçgil Üreticileri Birliği (MERTUB) Başkanı Ahmet Dursun Şahin, Türkiye’deki limon üretiminin yüzde 65’inin Mersin’den karşılandığını söyledi. Eylül ve mart ayları arasında yapılan hasat sonrası yaz dönemi için ürünlerin Nevşehir çevresinde yatakta bekletildiğini anlatan Şahin, “Nevşehir çevresinde bekletilen ürünler bu dönem piyasaya sürülüyor. Fiyat bu nedenle yüksek. Bu fiyatlar tarihimizde görmediğimiz seviyelerde ancak bu yükseklik üreticiden çok yatakta bekleten aracılara yarıyor” dedi.

Şahin, normalde eylül başlarında piyasaya sürülen erkenci limonun yüksek fiyat nedeniyle 15 gün içinde pazardaki yerini alabileceğini, bu ürünlerin fiyatları biraz da olsa aşağı çekebileceğini ifade etti.

Limon hasadının eylül ortalarında başlayacağını kaydeden Şahin, şöyle devam etti: “Hasat döneminde rekolte konusunda bazı çekincelerimiz var. Limonun meyve vermeye başladığı dönemde iklim çok belirsiz gittiği için ağaçlar etkilendi. Belli bir dönem sıcak giden hava bazı zamanlarda da aşırı soğuk yapınca ürün olumsuz etkilendi. Bu nedenle hasat döneminde rekolteyi düşük bekliyoruz. İklim şartları nedeniyle rekolte düşeceği için sezonda da limon fiyatı yüksek olacak.”

Fiyatlar dünya genelinde de yüksek
Dünyanın önemli limon üreticilerinden Arjantin’de de benzer nedenlerle rekoltenin düşük olduğuna dikkati çeken Şahin, limonun bu nedenle fiyatının dünya genelinde yüksek seyrettiğini sözlerine ekledi.

haber365

Bir Cevap Yazın