Limon üreticisinin yüzünü ekşitmedi!

1
987
Limon üreticisinin yüzünü ekşitmedi!

Türkiye’nin limon diyarı Mersin’in Erdemli ilçesinde hasadı 80 kuruşla başlayan limonun fiyatı, dalında 1 lira 10 kuruşa kadar yükseldi.

Türkiye limon üretiminin yaklaşık yüzde 65’lik kısmının Erdemli’de gerçekleştirildiğini belirten Erdemli Ziraat Odası Başkanı Adnan Dölek, “Erdemli’de ilçe merkezi başta olmak üzere 9 belde ve 14 köyümüzde narenciye üretimi yapılmakta. 90 bin 260 dekar alanda narenciye ürünleri yetiştirilmekte olup, bunun 89 bin 150 dekar alanında limon üretimi yapılmakta” dedi.

Dalında limon fiyatının 1 lira 10 kuruşa ulaşmasının memnuniyet verici olduğunu ifade eden Dölek, “İklimsel faktörler sebebiyle Türkiye’de ve diğer limon üretimi yapılan ülkelerde rekolte düşüklüğü yaşandı. Bizde de yaklaşık olarak yüzde 25-30 oranında rekoltenin düşük olması bekleniyor. Erdemli için rekolte tahminimiz 250 bin ton civarında. Bunun da yüzde 55’i yatak diye tabir edilen soğuk hava depolarında beklemeye alınarak, yüzde 30’u ihracatlık olarak, geriye kalan kısmı da iç piyasada değerlendirilecek. İhracat ise Rusya ağırlıklı olarak Ukrayna, Almanya, İskandinav ülkeleri ile Ro-Ro seferleriyle de bazı Orta Doğu ülkelerine gerçekleştiriliyor” diye konuştu.

Gerek rekoltenin düşüklüğü, gerekse limon ithalatına bu yıl geçit verilmemesiyle limon fiyatının üreticiyi üzmediğini söyleyen Dölek, “Önceki yıllarda ekonomik sıkıntılar yaşayan limon üreticisi kendini toplama fırsatı yakaladı. Geçmiş yılların birikimi borçlarından kurtulan üretici yeniden ayağa kalkabilecek. Kısacası bu yıl limon, üreticisinin yüzünü ekşitmedi” şeklinde konuştu.

www.dunya.com

1 Yorum

Bir Cevap Yazın