Limonda erken hasat kazandırdı

0
819
Limonda-erken-hasat-kazandirdi

Limon hasadı sonrasında kesimin erken tamamlanmasından ürünün sandığa erken girmesi nedeniyle rakamlar kiloda 1.8 liraya kadar çıktı.

MERSİN – Kuraklık nedeniyle bu yıl limon hasadının erken tamamlandığını anlatan Erdemli Ziraat Odası Başkanı Ali Gürgenç, “Kesim erken yapılınca fiyatlar da bir miktar yükseldi. Çiftçimizin eline iyi para geçti” dedi. Son günlerde başlayan yağışların ise gelecek yıl için umut verdiğini anlatan Gürgenç, gelecek yıl limon rekoltesinde yüzde 25’e varan artış beklediklerini kaydetti.

Advertisement

Bölge tarımına ve iklim şartlarına yönelik değerlendirmeler yapan Gürgenç, “Türkiye’nin limon ihtiyacının yaklaşık yüzde 60’ı bölgemizden karşılanıyor. Her yıl bölgemizde limon hasadı 15 Şubat’a kadar sürerdi. Bu yıl yağışların az olması nedeniyle ocak ayının ilk yarısında hasat tamamlandı” dedi. Limonun kilosunun hasat başında 60-70 kuruştan satıldığını ancak sonrasında kesimin erken tamamlanıp ürünün sandığa erken girmesi nedeniyle rakamların kiloda 1.5 TL’ye kadar çıktığını bildiren Gürgenç, “Çiftçi fiyatlardan şu anda memnun” değerlendirmesini yaptı. Yağışların az olmasının ürün rekoltesi ya da kalitesi üzerinde olumsuz bir ekti oluşturmadığına dikkat çeken Gürgenç, yalnızca yüksekteki bazı köylerde soğuklar nedeniyle don oluştuğunu ve 500-600 dönümlük araziden ürün alınamadığını, bunun da toplam limon üretiminin yaklaşık yüzde 10’una denk geldiğini söyledi. Gürgenç, bu nedenle bu bölgelerde üretim yapan çiftçinin kredi borçlarının en az 2 yıl faizsiz ertelenmesini istedi.

euronewtr

Bir Cevap Yazın