Limonun “ateşi” düşüyor

0
1017
limon

Geçtiğimiz günlerde zam şampiyonu ilan edilen ve kilogramı 10 liraya kadar çıkan limon, yeni mahsulün hasat edilmesiyle 2-3 lira aralığına kadar geriledi.

MERSİN – Haziran ve temmuz ayında zam şampiyonu olmasıyla gündeme gelen limon, fiyatların düşmesiyle tüketicinin yüzünü güldürmeye başladı. İhracattaki artışın ardından iç piyasada değeri katlanan limonun yeni mahsulü çarşı ve pazardaki yerini almaya başlamasıyla fiyatlardaki artış yerini düşüşe bıraktı. Daha önce kilogramı 10, tanesiyse 1 liraya kadar yükselen limon, Mersin’deki çarşı ve pazarlarda kilogramı 2 ila 3 lira arasında değişen fiyatlarda alışveriş torbalarında yer edinir hale geldi.

Türkiye Yaş Meyve Sebze İhracatçılar Birliği Sektör Kurulu ve Ulusal Turunçgil Konseyi Başkanı Kemal Kaçmaz, yaptığı açıklamada, geçen yıl 353 bin ton olan limon ihracatının yüzde 18 artarak bu yıl ağustos ayı sonu itibariyle 417 bin tona ulaştığını hatırlattı.

İhracattaki artışın ardından iç piyasada fiyatların tavan yaptığını ifade eden Kaçmaz, şöyle devam etti:

“İç piyasadaki fiyat artışı, yeni sezon ürünlerin piyasaya çıkmasıyla gerilemeye başladı. Yeni sezon ürünlerinin tam anlamıyla Eylül ayının ikinci yarısında pazarlarda yer edineceği düşüncesiyle fiyatların daha normal seviyeye dönmesini bekliyoruz. Eylül ayının ikinci yarısında limon ihracatı ve hasadı tam anlamıyla başlayacak.”

Üreticinin sevinci kısa sürdü

Haziran ve temmuzda artan limon fiyatlarının üreticisinin yüzünü güldürdüğünü hatırlatan Kaçmaz, fiyatların düşmesiyle sevincin kısa sürdüğünü kaydetti.

Fiyat artışının üretici açısından olumlu bir gelişme olduğunu aktaran Kaçmaz, “Piyasanın tamamen böyle seyretmesini hesaplamak doğru değil. Çünkü yeni ürünlerin piyasaya girmesiyle bu fiyatların normal seyrine gireceği belliydi. Bir ay öncesinin fiyatlarıyla değerlendirdiğimizde şu anda limonun fiyatında büyük ölçüde düşüş var, tabi bu da normal bir durum. Yeni mahsu devreye girdi, stoklar artık devreden çıktı, fiyatlar da normale döndü” diye konuştu.

kaynak:GidaTarim.com

Bir Cevap Yazın