Magnezyum

0
1359
magnezyum

Magnezyumun önemi, bu elementin yokluğunda yeryüzünde fotosentez mümkün olmayacağı için hayat olmaz şeklinde belirtilir. Magnezyum bitkiler ve hayvanlar için çok önemli bir besin maddesidir. Magnezyum Sülfat bitkilerin magnezyum eksikliklerini gidermek amacıyla üretilmiş saf ve kristal formda bir gübredir. Suda tamamı mükemmel çözünür, çözeltisi kalıntısız, renksiz ve berraktır. Tortu bırakmaz.

MAGNEZYUMUN BİTKİ BESLEMEDE İŞLEVİ:

Yeterli magnezyum alamayan bitkiler yeterli klorofil üretemez, bu durumda yeşil renk kaybolur, fotosentez gerçekleşmez.
Magnezyum bitkinin güneş ışığından azami derecede faydalanmasını sağlayarak iyi gelişmesini teşvik eder. Yeteri kadar magnezyum alan sebze ve meyveler uzun ömürlü ve canlı renklere sahip olur.Magnezyum, temel bitki besin maddesi olan fosforun bitkiler tarafından alınmasını hızlandırır. yaprakların direncini arttırarak bitkiyi hastalıklara karşı korur. Magnezyum iyonları protein sentezinde, birçok  enzimatik tepkimelerde ve vitaminlerin oluşmasında rol alır.

MAGNEZYUM EKSIKLIGININ BELİRTiLERİ:

Magnezyum, toprakta kolay yıkanabilen bir bitki besin maddesidir. Özellikle yıkanmış asidik ve kireç uygulanmış (kalsiyum ile rekabet nedeniyle) topraklarda eksikliği görülür.
Bitkide hareketli olmasından dolayı eksiklik belirtisi ilk olarak yaşlı yapraklarda ortaya çıkar. Noksanlığında karakteristik olarak yaprak kenarları ile ana damarları arasında açık renkli çizgiler belirir. Ana damarlar arasında yeşil renk tamamen kaybolurken, yaprak kenarları uzunca bir süre normal yeşil renklerini muhafaza edebilirler.
Bazı bitkilerde eksiklik lekeler halinde görülür. Eksikliğinin
şiddetli olması durumunda yapraklar kırmızımsı mora dönüşür. Yaprak sapları incelir ve yaprak ucu ve kenarları yukarı doğru kıvrılır. Yapraklar sert ve gevrek olur, erken dökülürler. Çiçek teşekkülü önemli derecede azalır bitkinin üretken dönemi gecikir, sonuçta verimde ciddi düşüşler meydana gelir.

MAGNEZYUM EKSİKLİĞİNE HASSAS BİTKİLER:

Genellikle yumrulu bitkiler, daneli bitkilere oranla topraktan daha fazla magnezyum sömürürler. Şeker pancarı, patates, domates, karpuz, muz, lahana, mısır, hıyar, patlıcan, kavun, biber, narenciye, elma ve üzüm topraktan yoğun bir şekilde magnezyum kaldırırlar. Bu ürünlere magnezyum takviyesi yapılırsa verim ve kalitede önemli artışlar elde edilir

Bir Cevap Yazın