Malatya da Bazı Kayısı Bahçeleri Dondan Zarar Gördü

0
1431

Don tutmuş kayısı ağacıMalatya Meyvecilik Araştırma Enstitüsü, bazı bahçelerin dondan zarar gördüğünü bildirdi.

Meyvecilik Araştırma Enstitüsü’nden yapılan açıklamaya göre, 12 Nisan günü başlayan kar yağışının kent merkezinde ve yüksek kesimlerde etkili olduğu, hava sıcaklıklarının bazı bölgelerde eksi 7 dereceye kadar düştüğü belirtildi.
Hava sıcaklıklarındaki düşüş nedeniyle merkez ve ilçelerde oluşan don olayının meyvecilik enstitünün teknik elemanlarınca incelendiği, hava sirkülasyonu olmayan ve don çukurunda bulunan bazı bahçelerin dondan zarar gördüğünün tespit edildiği ifade edildi.
Şiddetli rüzgarın soğuk hava kitlesini yüksek yerlere taşıması nedeniyle özellikle yüksek kesimlerin zarardan daha fazla etkilendiği belirtilirken, düşük sıcaklık değerlerinin don hasarı oluşmasında tek başına etkili olmadığı kaydedildi.
Açıklamada, şunlar belirtildi:
“Don zararına sıcaklığın derecesinin yanında etki süresi ve bitkinin fenolojik dönemi gibi faktörlerde etki etmektedir. Dolayısıyla ölçülen sıcaklık değerlerinin çok kısa bir süre için en düşük sıcaklık değerlerine ulaşması büyük don hasarlarının oluşmasına neden olmayacaktır. Kayısı ağaçlarında etkisini gösteren ilkbahar geç donları ve üşümeden kaynaklanan zarar düzeyinin net olarak ortaya çıkması için 2-3 günlük bir süreye ihtiyaç duyulmaktadır. Bu süre sonunda bölgelere göre ağaçların hangi oranda zarar gördüğü belirlenecektir. Oluşan zarar enstitümüz ekiplerince günlük takip edilerek, rapor halinde üreticilerimiz bilgilendirilecektir. ” (AA)

Bir Cevap Yazın