Malatya Topraklarını Şarka Virüsünden Koruma Önlemleri

0
1404

Malatya Tarım Müdürlüğü, Şarka Virüsü Yönünden Temiz Olduğu Belirtilen Malatya’daki Tarım Arazilerini Virüsten Korumak İçin Bazı Tedbirler Aldı.

Tarım İl Müdürü Hamit Aygül, yaptığı yazılı açıklamada, Malatya’daki tarım arazilerinin virüs yönünden temiz olduğuna değindi.

Sert çekirdekli meyve fidanlarından kayısı, kiraz, vişne, şeftali, erik, zeytin aşı gözü ve damızlık kalem gibi üretim materyallerinin Malatya’ya girişinin önlenmesi için bazı tedbirler aldıklarını kaydeden Aygül, Elazığ ve Şanlıurfa hariç Malatya’ya diğer illerden gelen fidanların fidan pazarına girmeden transit olarak diğer illere sevklerinin sağlanmasının gerektiğini aktardı.

Aygül, şunları belirtti:

‘Gerek otobüslerle ve gerekse kargo şirketleri aracılığı ile gelen sert çekirdekli meyve fidanlarının ilimize girişinin önlenmesini sağlamak amacıyla cumartesi, pazar günleri dahil Tarım İl Müdürlüğü teknik personeli fidan söküm ve satış sezonlarında görevlendirilmiştir. Ayrıca bu konularda İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığına yazı yazılmış, Akçadağ, Kale, Yazıhan, Doğanşehir ve Hekimhan ilçelerinde ekipler oluşturarak ilimize diğer illerden sert çekirdekli meyve fidanlarının girişi önlenmektedir. Bu çalışmalarımız fidan söküm dönemleri olan ilkbahar ve sonbaharda da devam edecektir.’

(YET-AY-VED) – MALATYA (Anadolu Ajansı)

Haber Kaynağı: Haberler.Com – www.haberler.com

Bir Cevap Yazın