Malatya’da bilinmeyen hastalık nedeniyle 53 koyun telef oldu

0
995
Malatya'da bilinmeyen hastalık nedeniyle 53 koyun telef oldu

MALATYA (CİHAN)- Malatya’nın Yazıhan ilçesinde bir yetiştiriciye ait 53 koyun, henüz belirlenemeyen bir nedenle telef oldu.

İlçeye bağlı Çivril köyünde 10 gün önce salgın hayvan hastalığı ortaya çıktı. Hastalık nedeniyle Çetin Dönmez’e ait 53 koyun telef oldu. Bunun üzerine köy muhtarı durumu ilçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne bildirdi. İlçe Tarım Müdürlüğü ekipleri, Çetin Dönmez isimli çiftçinin işletmesinde yaptığı incelemede, 6 koyunun hasta olduğunu, bir koyunun da kısa süre önce telef olduğunu tespit etti. Salgın hastalık nedeniyle köy karantinaya alındı. Tarım, Gıda Hayvancılık ekipleri, hasta ve telef olan koyunlardan numuneler alarak Elazığ Veteriner Kontrol Enstitüsü Müdürlüğü’ne gönderdi.

Malatya Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Vekili Ali Selvi, yaptığı yazılı açıklamada, koyunlara yapılan otopsi sonucunda veteriner hekim tarafından enterotoksemi hastalığından şüphelenildiğini belirtti. Bu nedenle yetiştiriciye ait sağlıklı koyunlara enterotoksemi aşısı yapıldığını anlatan Selvi, “Ancak hastalık azalma eğilimine girmemiş, hızlı bir şekilde ölümler devam etmiştir. 15 Şubat’ta Elazığ Veteriner Kontrol Enstitüsü Müdürlüğü ile yapılan görüşmede hastalığın enterotoksemi olmadığı, ancak bir toksikasyondan (zehirlenme) şüphelenildiği ve gönderilen numunelerin teşhis amacıyla Ankara Etlik Veteriner Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’ne gönderileceği bildirilmiştir.” dedi. Selvi, Çivril köyünde hastalığın 10 gündür devam ettiği ve Çetin Dönmez’e ait işletmede 86 baş koyundan şimdiye kadar 53 koyunun öldüğünü belirtti.

Ölen koyunlardan 20’sinin son 3 gün içinde yaşandığının altını çizen Ali Selvi, köyde hayvan sevkiyatlarının İlçe Tarım Müdürlüğü ekiplerince kontrol altına alındığını söyledi. Yaşanan hayvan ölümlerine neden olan hastalığın teşhis edilmesi için Elazığ Fırat Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekanlığı’ndan uzman ekip istediklerini kaydeden Selvi, Ankara’dan gelecek laboratuvar sonuçlarına göre durum değerlendirilmesi yapılacağını belirtti. CİHAN

Kaynak: Türkiye

Bir Cevap Yazın