Malatya’da dünya standartlarında boğalar yetiştirilecek

0
1613

BoğaMALATYA (A.A) – Malatya’nın Akçadağ ilçesindeki Sultansuyu Tarım İşletmesinde kurulan ve yaklaşık 1 ay sonra faaliyete geçecek olan boğa sperm bankasından alınan spermlerle dünya standartlarında boğaların yetiştirileceği belirtildi.
Sultansuyu Tarım İşletmesi Müdürü Ahmet Baş, AA muhabirlerine yaptığı açıklamada, 2009 yılında çalışmalarına başladıkları boğa sperm üretim laboratuvarında son aşamaya geldiklerini, yaklaşık 1 ay sonra üretime geçeceklerini söyledi.
6 milyon liralık bir maliyetle kurdukları boğa sperm bankasıyla dünya pazarlarına açılmayı ve her ülkeye sperm satabilmeyi amaçladıklarını dile getiren Baş, şunları anlattı:
”Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğümüzün (TİGEM) diğer sığırcılık faaliyeti yürütülen işletmelerinden gelecek 100-150 boğa aday adayından sperm alacağız. TİGEM sürülerindeki en iyi anneler, dünya sıralamasında ilk 10’a girmiş olan boğalar ile tohumlandı. Onlardan doğan erkek buzağı adayları boğa adayı olarak ayrıldı. Şu anda 12-13 aylık civarındalar. O boğa adaylarını laboratuvarımızı faaliyete geçirdiğimizde işletmelerimizden toplayıp, getireceğiz. Boğa adaylarımız 15 aylık sperm alma dönemine alıştırdıktan sonra spermlerini alacağız.”
Türkiye’de bir kaç noktada sperm üretimi yapıldığını ancak hiç birinin dünya standartlarında olmadığını kaydeden Baş, dünya standartlarında üretecekleri spermlerle Türkiye’de bir ilki gerçekleştireceklerini söyledi.
Baş, şöyle konuştu:
”Türkiye’de bir kaç noktada sperm üretimi yapılıyor. Özel sektörde bir kaç laboratuvar da çalışmalarına devam ediyor. Bunlar sadece sperm üretiyorlar. Dünyanın kullandığı yöntem ise sperm üretmek değil, testten geçirildikten sonra belli kriterlere sahip olan spermleri pazara vermek, o kriterleri taşımayanları ise çöpe atmak. Bu noktada bizim de yapacağımız şey bu. Dünyada kullanılan ölçüler neyse o standartlarda olan spermleri dünya pazarına çıkaracağız. Böylece hem dünya ülkeleriyle aynı spermi üreteceğiz, hem de ülke içerisine yurt dışından gelen sperm miktarını bu vesileyle azaltacağız.”

-”STANDARDI YAKALAYAMAYAN SPERMLERİ ÇÖPE ATACAĞIZ”-

Aldıkları spermlerden doğan yavruları dünya standardını yakalayamadığı takdirde kesime göndereceklerini ve spermlerini çöpe atacaklarını belirten Baş, şunları kaydetti:
”Boğadan spermleri aldıktan sonra ondan doğan yavrulara bakıp, boğanın özelliklerini ne kadar yavruya intikal ettirebilmiş olduğunu gözlemleyeceğiz. Eğer olumlu özellikleri intikal ettirmişse üretime o boğayla devam edip, spermlerini pazara sunacağız. Bu kapsamda yılda dünya pazarına sunacağımız 1 milyon doz sperm üretmeyi hedefliyoruz.”

-”TÜRKİYE’YE 50 MİLYON DOLAR GETİRİSİ OLACAK”-

İlk aşamada siyah ve alaca ırk üzerinde çalışmalar yapacaklarını ifade eden Baş, çalışmanın ülkeye 50 milyon dolar getirisi olacağını belirtti.
Baş, şunları aktardı:
”Türkiye’de bu manada teste tabi tutan ilk sperm bankası olacağız. Ülkemizde üretilen spermler teste tabi tutulmadığı için dünyanın hiç bir ülkesinde kabul görmüyor ve kullanılmıyor. Ancak biz testi geçen spermleri elimizde tutup, geçemeyenleri eleyeceğimiz için dünya pazarına girip istediğimiz ülkeye sperm satabileceğiz. Dünya standartlarında ilk 10’lara giren boğalar üreteceğiz. Dünya standardında bir sperm üretmenin ortalama maliyeti 50 dolar. Hedeflediğimiz bir milyon doz spermin ülkeye katkısı ise 50 milyon dolar olacak.”

Bir Cevap Yazın