‘Manavgat Aktif Tarım Alanının Sadece Yüzde 2’ni Değerlendiriyor’

0
1083
Manavgat Aktif Tarım Alanının Sadece Yüzde 2'ni Değerlendiriyor

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Gülçubuk, bünyesinde 2 baraj bulunduran ve üçüncüsünün yapımının da sürdüğü Manavgat’ın geleceğinin turizmin yanı sıra tarım olduğunu söyledi. Gülçubuk, zengin su kaynaklarına sahip olmasına karşın Manavgat’ın yüzde 40 olan aktif tarım alanlarının sadece yüzde 2’sini kullanabildiğini kaydetti.

Manavgat Aktif Tarım Alanının Sadece Yüzde 2'ni Değerlendiriyor

Manavgat Sanayici ve İş Adamları Derneği (MASİAD)’nin ‘2050 Manavgat Vizyonu’ çerçevesinde düzenlediği Tarım Kalkınma Strateji Planı Paydaş Toplantısı’nda ilçenin tarım potansiyeli değerlendirildi. Toplantıda sunum yapan tarım ekonomisi uzmanı Bülent Gülçubuk, Manavgat’ta tarım üzerine bir yıldır yaptıkları çalışmaları kamuoyuyla paylaştı.

Manavgat’ın kendine özgü coğrafyası, iklim ve tarım yapısıyla tarım yapmaya çok elverişliği olduğunu belirten Gülçubuk, ancak turizm şehrinde tarımın ikinci planda kaldığına dikkat çekti. Manavgat’ın zengin su kaynaklarına sahip olmasına rağmen yüzde 40’lık aktif tarım alanlarının sadece yüzde 2’ni kullanabildiğinin altını çizen Gülçubuk, bunun yüzde 10’a ulaşması halinde tarım gelirlerinin turizm gelirlerini geçeceğini kaydetti. Gelişmiş ülkelerin 50 ve 100 yıllık tarım planları olduğuna değinen Gülçubuk, “Geleceğin dünyasını tarım şekillendirecek. Tarımda güçlü olan ülkeler kazanacak.” dedi.

Gülçubuk sözlerini şöyle sürdürdü: “Manavgat turizmin yanı sıra tarımda da çok zengin kaynakları olan bir ilçe. En önemli sıkıntı aktif tarım alanlarının sadece yüzde 2’ni işletebiliyor. Zeytinyağı üretiminde potansiyeli çok yüksek olmasına rağmen yurt içi ve yurt dışında pazarlama markası olan bir yağ yok. Aynı durumu süt ve süt ürünleri pazarlamasında da görüyoruz. Günlük 40 ton süt genelde iç piyasada tüketiliyor. Manavgat’ın süt ve süt mamullerinde bölgesel ve yurt genelinde söz sahibi olması için acilen bir marka değeri oluşturmak zorunda. Gelecekte ve günümüzde insanların karnını doyuracağı en önemli sektör tarım. Geleceği şekillendirmek için tarım alanlarında planlama yapmak zorundayız.” diye konuştu.

Toplantıya, Kaymakam Emir Osman Bulgurlu, Oymapınar Belediye Başkanı Tevfik Güven, Evrenseki Belediye Başkanı Recep Barut, MASİAD Başkanı Ahmet Boztaş, Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şükrü Vural, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Birol Tuncel, Orman İşletme Müdürü İsmail Hacıoğlu, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Atila Yıldız, Ziraat Odası Başkanı Rasim Metin, Manavgat Süt ve Süt Mamülleri Başkanı Bilay Ay, Ak Parti, MHP ve CHP’li il genel meclisi üyeleri ile tarım sektörü çalışanları katıldı.

(CİHAN)

Bir Cevap Yazın